Vřes obecný – Calluna vulgaris

Lidový název je hnidavec, hyndavec, suchotinka, břasa.

Vřes vytváří polodřevnaté, metlovité keříky, které dorůstají výšky 20-50 cm a objevují se na nich růžovofialové květy, jež vytvářejí jednostranné hrozny. Na rostlině se objevují během měsíců srpna až října. Keříky vytvářejí souvislé porosty, které se objevují na pasekách, suchých stráních, mezích, v borových lesích nebo na rašeliništích.

Léčivé části a jejich využití

Pro léčebné účely se sbírají květy nebo bylinné části v období srpna a září. V kvetoucí nati bychom našli glykosid arbutin (pomáhá při léčbě močových cest), třísloviny, hořčiny a organické kyseliny.

Využití v lidovém léčitelství:

V lidovém léčitelství se vřes nejčastěji používal jako pomoc při ischiasu a bolestech hlavy. Také blahodárně působí na revmatismus. Podporuje tvorbu moči a pocení. Pomáhá v boji proti ledvinovým kamenům a nemocem močových cest.

Odvar

Připravíme si dvě lžičky květů nebo zelených nedřevnatých větviček, mohou být čerstvé nebo sušené, zalijeme je 1/4 litrem vody, krátce povaříme a necháme 15 minut louhovat. Popíjí se vlažný, 1-2 šálky denně.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X