Slunečnice roční – Helianthus annuus L.

Jednoletá, 60-200 (400) cm vysoká bylina se silnou (dole 2-10 cm tlustou) a vzpřímenou, olistěnou a většinou jednoduchou nebo i více úbory zakončenou, odstálou a drsně chlupatou lodyhou, která je na povrchu zelená a uvnitř vyplněna bělavou dření. Listy střídavé, řapíkaté, trojhranně srdčité a krátce a ztuha štětinkatě chlupaté. Úbory veliké, nakloněné až nicí, měřící v průměru 10 až 50 cm, složené v terči až ze 2000 oboupohlavných, hnědých, pěti-četných kvítků a na okraji z kvítků s korunou jazykovitou, zlatožlutou, 6-10 cm dlouhou a až 2 cm širokou. Lůžko úborů je skoro ploché, plevkami porostlé a tyto olevky v době zralosti obklopují nažky, takže ty sedí jakoby ve voštině. Nažky jsou obvejčité, kuželovité, 7,5-17 mm dlouhé, 3.5-9 mm široké a 2-5,5 mm tlusté, jemně podélně žebernaté, celé hustě a kratičce chlupaté, bílé, slámově žluté až černé, s oplodím vláknitě dřevnatým, uvnitř s olejnatým a chutným semenem. Kvete od srpna do října.

Velmi často pěstovaná rostlina, a to jak na polích, tak i na zahradách. Pochází pravděpodobně z Mexika. odkud se dostala do Evropy v 16. století. Semena obsahují olej dobré jakosti, který se hodí jak k jídlu, tak i k průmyslovým účelům. Ze 100 kg semen vytlačí se 25-30 (až i 50) kg oleje. Oleje zastudena lisovaného se používá k jídlu, olej zahorka tlačený slouží k výrobě jemnějších mýdel, barev, margarínu aj. Úbory se natáčejí do směru, odkud přichází nejvíc světla. Na volném prostranství se tedy otáčejí ke slunci.

(A.Pilát, O.Ušák)

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X