Každý z nás se v určitém okamžiku svého života cítí osamělý. Tento pocit není nikdy příjemný. Samota je však více, než je pocit. Když jsou lidé vyčleněni ze sociálního kontaktu a samota se vkrádá do jejich životů, může to vést k celé řadě zdravotních obtíží. Některé studie ukazují, že osamělost je sama o sobě zdravotním problémem. Představíme si 5 hlavních důsledků, které samota přináší.
1. Vysoký krevní tlak
Tým vědců z University of Chicago chtěl zjistit, zda existuje vztah mezi vysokým krevním tlakem a osamělostí nebo zda by mohl být vysvětlený jinými běžnými zdravotními obtížemi. Prováděli výzkum – měřili krevní tlak u více než 200 starších osob po dobu čtyř let a ukázalo se, že deprese, kouření, alkohol, vysoké BMI a dokonce i demografické údaje se zdají být nezanedbatelné, ale i osamělost vedla časem k vyššímu krevnímu tlaku.
2. Zánět
Zánět může způsobovat celou řadu dalších zdravotních obtíží, mezi něž patří nemoci srdce, rakovina nebo degenerace mozkových buněk. Výzkum na UCLA a především pak Steve Cole, Ph.D. a John Cacioppo, Ph.D. , zjistili, že když jsou lidé po dlouhou dobu osamělí, zánětlivé geny jsou více aktivní. Tyto geny se nacházejí v bílých krvinkách, jež mají důležitou úlohu v našem imunitním systému. Dr. Cole si uvědomil, že je to velmi zajímavé zjištění a připravil další studii, aby zjistil, jak osamělost ovlivní imunitní systém.
3. Oslabený imunitní systém
Ve druhé studii Dr. Cole a Cacioppo zjistili, že imunitní systémy osamělých lidí fungují zcela jiným způsobem. Buňky zdravých lidí se zaměřují na boj proti virům, ale pokud jsou lidé osamělí, buňky hledají v těle poškozené tkáně. Když je naleznou, vyvolají zánět, aby omezily vznik infekce.
- Proč mají osamělí lidé různé imunitní reakce?
Pokud žijí lidé ve společenských skupinách, tělo si vytváří odolnost vůči virům a bakteriím. Jestliže však žijí osaměle, mají větší pravděpodobnost vzniku infekce.
4. Kognitivní pokles
Studie na více než 8 000 lidech, kterou provedla Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School, trvala 12 let. Jejím výsledkem je zjištění, že osamělí lidé mají o 20% rychlejší kognitivní pokles. Nový výzkum the Rush Alzheimer’s Disease Center zjistil, že osamělí lidé mohou být vystaveni 2x častějšímu vzniku demence a Alzheimerovy choroby.
5. Vyšší úmrtnost
Podle the National Health Service analýza několika studií u více než 3,4 miliónů lidí ukázala, že sociálně izolovaní lidé mohou být až o 30% více náchylní k předčasnému úmrtí.