7 kroků, jak si zachovat zdravé kosti až do stáří

Stav kostí většina lidí řeší až v momentě, kdy s nimi mají potíže. Zdravé kosti nejsou samozřejmostí a u mnoha lidí nastupuje s vyšším věkem osteoporóza. Hustota kostí se snižuje a kosti se stávají náchylnější ke zlomeninám. Bohužel pro stanovení diagnózy neexistují žádné viditelné příznaky. Lékaři se spoléhají pouze na rodinnou anamnézu či určování hustoty kostí. Vy však můžete podpořit kosti podpořit takovým způsobem, abyste se problémům s nimi vyhnuli. Zde je 7 základních kroků, které byste měli dodržovat, poud chcete mít zdravé kosti až do pozdního věku.

1. Užívejte vápník

Vápník je hlavním stavebním kamenem našich kostí. Je potřeba jej mít dostatek v naší stravě. Vybírejte si tedy potraviny bohaté na vápník. Můžete využívat i některé potravinové doplňky.

2. Nezapomínejte na vitamín D

Aby naše tělo využilo vápník co nejlépe, je k tomu zapotřebí i vitamín D, který podporuje absorpci vápníku.

3. Jezte sóju (pro ženy)

U žen, které procházejí menopauzou nebo jsou po menopauze, může nedostatek estrogenu ovlivnit kvalitu jejich kostí. Sója obsahuje přírodní fytoestrogeny, které jsou estrogenu vzdáleně podobné a většinou se snadno vstřebávají.

4. Cvičte

Cvičení podporuje pevnost kostí. Důležité je zatěžovat celé tělo, zejména pak nohy, ať již pravidelnou chůzí, během nebo sportem. Nedostatek pohybu je jednou z hlavních příčin řídnutí kostí.

5. Dělejte jógu

Podporuje rovnováhu. To může minimalizovat možnosti pádu a zlomeniny kostí.

6. Nekuřte

Kouření zmenšuje hustotu kostí. Pokud nekouříte, je to jeden ze způsobů, jak zabránit osteoporóze.

7. Vyhýbejte se alkoholu

Denní konzumace většího množství alkoholu snižuje tvorbu kostní hmoty.

Postupem času, jak stárneme, stává se péče o naše kosti důležitou součástí našeho života. Péče o kosti by měla být jednou z priorit v našem životě.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X