12 způsobů, jak se zbavit plynatosti a nadýmání

Buďme upřímní. Tohle je článek o plynatosti, takže vyzní přesně podle toho. Žádné obcházení kolem horké kaše, žádné zlehčování věcí, žádný stud a chichotání. Ať už plynatost nazýváte jakkoli – prdy, větry, plyny – všichni jistě známe tu nepříjemnou situaci, kdy do ticha při psaní testu hlasitě unikne nějaký ten plyn. Obvykle je to neškodné, ale občas může být nadýmání zapříčiněné špatným trávením velmi bolestivé. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak se nadýmání a plynatosti můžeme zbavit, navíc je jich většina přírodních.

1. Pijte mátový čaj

Máta skvěle zklidňuje žaludek a zmírňuje bolesti břicha spojené s nadýmáním. Na naše střeva má metanol, tvořící plynatost, antispazmodický účinek. Máta pomáhá také nervům, proto je dobré pít mátový čaj při nervozitě a stresu. Vypijte každý večer šálek mátového čaje a plynatost postupně zmizí.

Budete potřebovat:

  • 1 sáček mátového čaje
  • 1 šálek horké vody

Návod

Louhování čaje je docela jednoduchá činnost, ale ne vždy to děláme správně. Většinou necháme sáček s čajem ponořený ve vodě několik minut, poté jej vyndáme a čaj vypijeme. To ale neumožňuje dostatečné vylouhování všech látek a my se o tyto látky ochuzujeme. Až se voda uvaří, zalijte s ní čaj a poté hrneček přikryjte (třeba talířkem). Nechte louhovat 10-15 minut. Odejměte talířek a vyndejte čajový sáček, nezapomeňte jej do čaje ještě vyždímat lžičkou o okraj nádoby. Vychutnejte si šálek silného mátového čaje.

2. Dejte plynům volný průchod

Za žádnou cenu byste se neměli snažit nějaký ten „vítr“ potlačit. Není to sice vždycky možné vzhledem k prostředí, v němž se nacházíme, ale pokud máte příležitost vzdálit se ze společnosti a ulevit si, udělejte to. Pokud vzduch ve svém těle zadržíte, vaše potíže s nadýmáním se pouze zhorší.

3. Zázvor na břicho

Ať už trpíte nevolností, bolestmi břicha, střevní chřipkou nebo zácpou, zázvor vám může pomoct zklidnit příslušné orgány. Zázvor dokáže dělat divy, protože obsahuje několik chemických látek, například gingeroly. Ty zklidňují trávící trakt a zmírňují záněty. Pomáhají také předcházet vytváření plynů.

Budete potřebovat:

  • 1 čerstvý kořen zázvoru
  • struhadlo
  • šálek horké vody
  • citrón a med (volitelné)

Návod

Zázvorový čaj se dá připravit mnoha způsoby. Vyberte si středně velký syrový kořen zázvoru, který vám připadá svěží a pěkný. Očistěte jej a oloupejte, podobně jako bramboru. Nakrájejte 4-6 tenkých plátků a umístěte je do velkého hrnku. Přidejte trochu medu a citrónu, poté zalijte horkou vodou. Přikryjte a nechte louhovat 10 minut. Čaj doporučujeme pít před a po jídle, čímž vám pomůže vypořádat se s trávením.

Svému zažívání můžete pomoct i tak, že před jídlem sníte lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru, nebo celý kořen postupně okusujte v průběhu celého dne.

4. Kmín

Po celá staletí se kmín používá jako snadné řešení problémů s trávením a zácpou. V Anglii už od středověku považují kmín za účinný lék na „zaražené prdy“. Proto by vám mohlo pomoct kořenit jídlo kmínem, jak jen to půjde. Třeba brambory.

Budete potřebovat:

• hrstku kmínu nebo nějaké kmínové sušenky

Návod

Pokud se cítíte nafouknutí a neschopni ulevit si, snězte hrstku kmínu nebo několik kmínových sušenek. Pokud těmito problémy trpíte často, jezte každé ráno hrstku kmínu, dokud se vaše potíže nezmírní.

5. Pijte heřmánkový čaj

Pokud vám nechutná mátový čaj nebo na vás nepůsobí správně, zkuste heřmánkový čaj. V Německu se bylinná léčba používá mnohem častěji než dál na západě a právě Němci o heřmánku říkají, že je dobrý na všechno. Jeho využití je vskutku rozmanité. Antispazmodický, protizánětlivý a také uvolňující heřmánek vám může pomoct s plynatostí, špatným trávením a také srdečními problémy.

Budete potřebovat:

  • jeden sáček heřmánkového čaje
  • jeden šálek horké vody
  • med nebo citrón (volitelné)

Návod

Uvařte přibližně 1 šálek vody a zalijte s ním čajový sáček. Zakryjte hrneček a nechte čaj louhovat 10-15 minut. Před vyhozením sáček vymačkejte a pokud chcete, dochuťte čaj medem nebo citrónem. Vyhněte se mléku, to způsobuje plynatost.

6. Jezte dýně

Plynatost je obvykle způsobena konzumací nesnadno stravitelného jídla, proto jí trpíme, pokud jíme potraviny bohaté na vlákninu, například fazole a jiné luštěniny. Vláknina se nám špatně tráví, proto projdou potraviny tenkým střevem téměř bez rozpadu a v tlustém střevu se na ně nalepí bakterie, které v reakci s vlákninou vytvářejí právě ony nepříjemné plyny. Dýně nám s tím může pomoci, protože snižuje množství těchto plynů. Přidejte dýni ke každému jídlu a zbavíte se problémů s plynatostí.

Budete potřebovat

• šálek upečené, napařené nebo grilované dýně (případně zkuste jiný recept)

Návod

Snězte každý den dýni společně s hlavním jídlem nebo s večeří. Vyberte si, na jaký způsob si ji připravíte, můžete ji i okořenit.

7. Nastartujte se

Dřevěné uhlí už pomohlo mnoha lidem trpícím plynatostí, ačkoliv příčina toho není známá. Spekuluje se, že je to díky poréznosti. Právě prostory mezi jednotlivými molekulami zachycují chemikálie, proto se dřevěné uhlí může užívat při předávkování prášky. Pokud chcete dřevěné uhlí vyzkoušet, poraďte se nejprve se svým lékařem. Užívat jej můžete jako prášek, kapsle nebo tabletky.

8. Důkladně jídlo rozžvýkejte

Plyny se tvoří nejčastěji z jídla, které nebylo dostatečně strávené. Pokud budete důkladně žvýkat potravu, kterou přijímáte, urychlíte tím trávení a usnadníte průchod stravy svými střevy. To znamená, že střeva přestanou produkovat velké množství plynů, které je potřeba vyloučit z těla..

9. Pijte horkou vodu s citrónem

Sklenice horké vody s citrónem každé ráno vás udrží daleko od doktorů. Nezní to asi tak dobře jako „jablko každý den“, ale tento návyk by se vám mohl hodit. Citrón má nespočet výhod pro naše tělo, včetně pomoci s zácpou. Kyselina citrónová stimuluje produkci kyseliny chlorovodíkové, která pomáhá trávit jídlo. Čím více kyseliny chlorovodíkové, tím účinnější trávení potravin a tím méně nadýmání a plynatosti. Voda propláchne naše ústrojí a umožní potravě ve střevech se pohybovat bez potíží. Tato směs také funguje jako detoxikace celého těla, protože citrón podporuje činnost enzymů v játrech.

Budete potřebovat:

  • tři čerstvé plátky citrónu nebo 1-2 lžičky citrónové šťávy
  • šálek vody

Návod

Až se ráno probudíte, před tím, než cokoliv sníte a dokud máte prázdný žaludek, zahřejte vodu o objemu zhruba jednoho šálku. Nemusí být vařící, stačí vlažná. Nakrájejte tři plátky citrónu a vymačkejte vodu z nich do vody. Lehce promíchejte a vypijte celou sklenici. Pokud nemáte čerstvý citrón, můžete jej nahradit lžičkou citrónové šťávy. Podle chuti si upravujte množství přidaného citrónu.

10. Upravte svůj jídelníček

Většina potravin, které v současnosti jíme, obzvlášť v západním světě, nám způsobuje problémy. Nápoje plné kofeinu, cukry a sladidla, tučná, smažená jídla a řada dalších potravin, které nám způsobují buď zácpu nebo průjem, zkrátka potíže se zažíváním. Proto bychom se měli snažit se těmto potravinám vyhýbat. Platí to ale i o brokolici nebo fazolích, které díky vysokému obsahu vlákniny také způsobují plynatost. Nejlepší je zvolit vyváženou stravu. Budete se cítit lépe a budete zdravější.

11. Dostaňte se do formy

Zdravý jídelníček a pravidelné cvičení jdou ruku v ruce, společně tvoří nejsilnější lék na většinu našich zdravotních potíží. Každodenní cvičení a správná strava sice nejsou tak jednoduché k dosažení, ale dozajista vám pomohou kromě jiného také s nadýmáním.

12. Jezte také anýz

Anýz má celou řadu pozitivních vlastností, které uvolňují naše trávicí ústrojí, které obzvlášť ve stresových situacích reaguje nepříjemnými způsoby. Slouží také jako lék proti nadýmání. Před jeho užíváním se však poraďte se svým lékařem.

Plynatost je přirozenou složkou života. Naše kultura se za to stydí, považuje to za jednu z nejtrapnějších věcí a dělá z komára velblouda. Pokud v sobě čas od času neudržíte nějaké plyny, znamená to, že všechno ve vašem trávicím ústrojí pracuje tak, jak má.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X