Zdravotní využití cibule, o kterých jste nevěděli

Cibule je běžnou součástí kuchyní po celém světě. Lidé ji využívají hlavně kvůli její specifické chuti a vůni, ale většinou ani netuší, kolik dokáže vyléčit onemocnění.

cibuleCibule má silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou účinně vyléčit i silné zvracení. V cibulích najdeme vysoký obsah antioxidantů, například quercetin, který likviduje volné radikály a podporuje naše zdraví. Kromě toho najdeme v cibuli i vysoký obsah síry, která má silné antiseptické a antibiotické vlastnosti. Cibule působí velmi pozitivně i v případě respiračních onemocnění, dále pomáhá regulovat hladinu cholesterolu, pomáhá při léčbě artritidy, srdečních onemocnění a vynikající je i pro diabetiky, zejména díky vysokému obsahu flavonoidů a sloučenin síry.

Představíme si nejdůležitější použití cibule:

Kašel

Oloupejte větší cibuli a rozřízněte ji napůl. Vnitřní část každé poloviny cibule pokryjte 1 lžící hnědého cukru a nechte ji takto 1 hodinu. Následně cibuli snězte. Při silném kašli užívejte tento lék dvakrát denně, vždy ½ cibule.

Zvracení

Nastrouhejte 2 cibule, jednu bílou a jednu žlutou. Nakrájenou cibuli dejte do jemné gázy a vymačkejte z ní veškerou šťávu. Následně si uvařte mátový čaj a nechte ho vychladnout. Pro zastavení zvracení vypijte 2 lžičky cibulové šťávy a po 5 minutách 2 lžičky mátového čaje. Počkejte dalších 5 minut a pokud vás zvracení nepřejde, postup opakujte. Nevolnost obvykle zmizí do 15 minut.

Horečka

Smíchejte několik tenkých cibulových plátků s trochou kokosového oleje. Tuto směs použijte pro masáž nohou. Následně na chodidlo umístěte několik cibulových plátků a zajistěte je ponožkou. Cibuli nechte působit přes noc.

cibule

Tlak na hrudi

Smíchejte kokosový olej s cibulí tak, aby měla směs konzistenci pasty. Pastu naneste na hruď a zajistěte jí ručníkem a košilí. Takto chvíli zůstaňte a následně se umyjte.

Ušní infekce a bolesti ucha

Nakrájejte cibuli a umístěte ji do ponožky nebo do gázy. Následně ji umístěte na postižené místo a zajistěte obvazem nebo čepicí. Cibuli si sundejte v momentě, kdy bolest povolí.

Pořezání

Transparentní film cibulové slupky dokáže rychle zastavit středně silné krvácení. Cibule zároveň působí i jako antiseptikum na rány.

Kolika

Uvařte ve vodě malé množství nakrájené žluté cibule. Následně nechte cibuli vychladnout a přeceďte ji, aby vám zbyl jen cibulový vývar, resp. cibulový čaj. Dítěti dávejte lžičku cibulového čaje každou hodinu, dokud nepocítí úlevu. Dospělý může užívat i 2 lžičky.

Čištění vzduchu

Pokud chcete vyčistit vzduch v domě od virů a bakterií, umístěte nakrájenou cibuli na kus látky a nechte ji několik hodin působit. Vzduch v interiéru se vyčistí a vy můžete cibuli vyhodit. Ideální je takto čistit vzduch během noci.

Další použití cibule:

  • Pokud se potřete cibulovou šťávou, odradíte tak otravný hmyz
  • Vtírání cibulové šťávy do vlasů podporuje jejich růst
  • Cibulová šťáva účinně odpuzuje moli
  • Pokud budete otírat žehličku plátkem cibule, zabráníte tak její korozi
  • Pokud nastříkáte převařenou a zchlazenou cibulovou šťávu na rostliny, ochráníte je tak před škůdci
  • Pokud aplikujete cibulovou šťávu na pokožku, zabráníte tak vzniku pih

Cibule byla po staletí důvěryhodným lékem, který se osvědčil při léčbě mnoha onemocnění. Pokud vás trápí nějaké zmíněné neduhy, neváhejte cibuli použít a zajistit si tak účinný přírodní lék, které koupíte v každém obchodě.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X