Ženy pociťují vedlejší účinky léčby rakoviny více než muži

Již mnoho let zaujímala rakovina ve statistikách nejčastějších příčin úmrtí přední místa. Nyní se podle Světové zdravotnické organizace stala celosvětově nejčastější příčinou úmrtí, na některý ze zhoubných nádorů umírá v průměru každý šestý člověk. Naštěstí je díky moderním metodám léčby dnes možné mnoho druhů rakoviny, pokud jsou včas odhaleny, účinně léčit.

Nádorová onemocnění a jejich léčba

Rakovina může postihnout téměř jakoukoli část těla. Podle statistik jsou nejčastějšími druhy rakoviny nádory prsu, plic, tlustého střeva a prostaty, pokud jde o úmrtí, nejvíce se umírá na rakovinu plic, tlustého střeva, jater a žaludku. Správná a včasná diagnóza nemoci je pro účinnou léčbu nezbytná. Léčba obvykle zahrnuje chirurgický zákrok, radioterapii a/nebo systémovou léčbu, jako je chemoterapie, hormonální léčba nebo cílená biologická léčba. Primárním cílem léčby je vyléčení rakoviny nebo alespoň výrazné prodloužení života. Důležitým faktorem je též zlepšení kvality života pacienta. Správný výběr léčebného režimu zohledňuje jak druh rakoviny, tak i specifické vlastnosti pacienta. Ukazuje se, že důležitým faktorem, který by měl být při léčbě zohledněn, je překvapivě i pohlaví. Má nezanedbatelný vliv například na vedlejší účinky chemoterapie.

Chemoterapie u mužů a žen

Chemoterapie je jednou ze standardních metod protinádorové léčby. Spočívá v podávání cytostatik, léků, které mají schopnost ovlivňovat růst a množení nádorových buněk. Na rozdíl od radioterapie je chemoterapie celkovou léčbou, neboť proniká do krve, a působí tak na celý organismus. Odborníci nyní poukazují na to, že i když se u žen a mužů zdá být míra „toxicity“ chemoterapie stejná, ženy pociťují větší negativní účinky léčby.

Žena podstupující léčbu rakoviny.
zdroj: freepik.com

Mezi tyto negativní účinky patří například vypadávání vlasů, nevolnosti, zvracení, průjmy či tvorba vředů v ústech. Kromě toho se u žen častěji vyskytují potenciálně život ohrožující komplikace, které vyžadují hospitalizaci. Nový výzkum zveřejněný v časopise Journal of Clinical Oncology rovněž naznačil, že ženy mají též větší tendenci k nežádoucím účinkům imunoterapie a cílené léčby. Imunoterapie je typem onkologické léčby, který není zaměřen přímo na nádorové buňky, ale na reaktivaci imunitního systému pacienta tyto buňky rozpoznat a zničit. Cílená léčba využívá speciálně navržených léků k tomu, aby poškodily pouze nádorové buňky, nikoli i buňky zdravé, jak se tomu děje u běžné chemoterapie.

Pohlaví a přizpůsobování léčby

Údaje byly získávány ze sítě SWOG Cancer Research Network po dobu třiceti let, od roku 1989 do roku 2019. Výsledky ukázaly, že ženy mají při chemoterapii o 34 % vyšší riziko nežádoucích účinků, jako je bolest, vysoký krevní tlak, průjmy, zvracení nebo nevolnost, než muži. U imunoterapie byla tato pravděpodobnost ještě vyšší, u žen bylo riziko nežádoucích účinků o 49 % vyšší než u mužů. Tato zjištění naznačují, že pohlaví pacienta by mělo být důležitým faktorem pro individualizovanou léčbu, včetně nových léčebných postupů. Jako jedno z vysvětlení většího množství negativních účinků u žen se uvádějí rozdíly v tom, jak ženské a mužské tělo metabolizuje určité léky.

Vznik rakoviny ovlivňuje v nemalé míře strava, kterou konzumujeme. Čemu se vyhnout?

Zdroj: who.int, cancercenter.com, ascopubs.org, swog.org, cancer.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X