Nelehký život s endometriózou: Když děložní sliznice roste i tam, kde nemá

Ženské pohlavní ústrojí je velmi složité a poměrně často je spojeno s nejrůznějšími problémy, které mají negativní vliv na kvalitu života žen. Bolestivé menstruační křeče doprovázené únavou a zažívacími problémy řada žen považuje do určité míry za „normální“. Poměrně často se ale za nimi skrývá nepříjemné onemocnění zvané endometrióza.  

Co je endometrióza?

Endometrióza je chronické a často velmi bolestivé onemocnění, ke kterému dochází tehdy, když tkáň podobná endometriu, tedy děložní výstelce, roste mimo dělohu na jiných orgánech, jako jsou vaječníky, vejcovody či vnější stěny dělohy. Může se ale dostat až do ledvin, močového měchýře, střev nebo plic. Odhaduje se, že endometriózu trpí 10 až 15 % žen v reprodukčním věku.

Příznaky a symptomy

Mezi typické příznaky patří silná a bolestivá menstruace, bolesti v podbřišku, špinění nebo krvácení mezi menstruacemi, únava, střevní potíže, průjem, zácpa, nadýmání, celková nevolnost, bolestivý pohlavní styk či bolest při chození na toaletu, zejména během menstruace. Pro některé ženy jsou ale prvním symptomem až problémy s otěhotněním. Bolesti spojené s endometriózou se mohou u jednotlivých pacientek značně lišit.

Obtížné stanovení diagnózy

Od doby, kdy se u ženy začnou projevovat příznaky, do doby, než je jí skutečně diagnostikována endometrióza, může často uplynout několik let. Proč stanovaní diagnózy trvá tak dlouho? Příznaky endometriózy jsou totiž často poněkud nejasné a mohou se překrývat s příznaky jiných zdravotních potíží. To znamená, že endometrióza může být zpočátku chybně diagnostikována jako něco jiného, například jako:

  • cysty na vaječnících
  • děložní myomy
  • syndrom dráždivého tračníku
  • zánětlivé onemocnění střev
  • zánět pánve
  • dráždivý močový měchýř
  • duševní poruchy, úzkost nebo deprese
Unavená žena trpící endometriózou na sedačce.
zdroj: freepik.com

Průzkumná studie zjistila, že mnoho žen navštívilo svého gynekologa více než dvacetkrát, než se dozvěděly svou diagnózu. Opožděná diagnóza má ale samozřejmě řadu negativních dopadů na kvalitu života žen, včetně:

  • úzkosti způsobené tím, že ženy trpí nepříjemnými příznaky celé měsíce nebo roky bez jasné diagnózy
  • přijetí příznaků jako „normálních“ a rezignace na řešení potíží
  • stigmatizace ze strany ostatních, kteří se mohou domnívat, že ženy přehánějí nebo jsou příliš citlivé

Bolest a její zvládání

Nejčastějším příznakem endometriózy je bolest. K té dochází proto, endometrium, ať už se v těle nachází kdekoliv, reaguje na hladiny pohlavních hormonů. V době menstruace tak dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu, který způsobuje bolest. Protože bolest je dominantním příznakem endometriózy, většina léčby se zaměřuje na její zmírnění. Možnosti léčby zahrnují hormonální antikoncepci, léky na bolest, speciální hormonální léčbu i principy alternativní medicíny, jako jsou masáže, akupunktura či využití určitých bylinek. V případě závažných problémů může být řešením laparoskopický zákrok spočívající v odstranění tkáně endometria. U některých žen může dojít ke zlepšení stavu po menopauze.

Endometrióza a jídelníček

Vliv stravy na endometriózu se stále zkoumá. Nicméně konzumace určitých druhů potravin a vyhýbání se jiným může pomoci snížit zánět a bolest způsobenou endometriózou. Mezi potraviny, které mohou mít negativní vliv, patří mléčné výrobky, fazole, cibule, červené maso, kofein a alkohol. Studie z loňského roku, která zkoumala 484 žen s endometriózou, prokázala, že 44 % respondentek, které vyzkoušely změnu stravy, uvedlo, že jim změna pomohla částečně snížit pánevní bolesti.

Snížení stresu

Přehled z roku 2020 zahrnujících celkem 4 619 žen s endometriózou zjistil, že 68 % z nich uvedlo kvůli onemocnění mírný až vysoký stres. Vhodné je tak najít si způsob, který pomůže stres snížit. Jako možné metody se uvádějí například cvičení jógy, procházka, čtení, poslech uklidňující hudby, teplá koupel, meditace či aromaterapie.

Menstruační křeče mohou být velmi nepříjemné. Jak si účinně ulevit?

Zdroj: mayoclinic.org, ajog.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, womenshealth.gov, nhs.uk, journals.sagepub.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X