Menstruační křeče: Jak si od nich účinně ulevit bez polykání prášků?

Menstruace představuje pro mnoho žen poměrně nepříjemné období v měsíci, kdy jim život může znepříjemňovat celá řada potíží. Mnoho žen několik dní před jejím nástupem a rovněž během prvních dní menstruace trápí nepříjemné menstruační křeče. Tyto různě silné bolesti v podbřišku souvisejí se stahy dělohy, které pomáhají vyloučit děložní sliznici. Za tyto stahy jsou zodpovědné prostaglandiny, látky podobné hormonům, jejichž vyšší hladina je spojována s bolestivějšími menstruačními křečemi. Ženy v takovém případě často sahají po lécích proti bolesti. Existují ale i jiné metody.

Hýčkejte se teplem

Přikládání teplého obkladu na spodní část břicha, nebo případně i zad, může ulevit od křečí. Výzkumy prokazují, že tepelná terapie je při léčbě menstruační bolesti stejně účinná jako běžné léky na bolest, například ibuprofen. Teplo pomáhá uvolnit svaly v děloze, což může zklidnit křeče, které způsobují bolest. Kromě nahřívacích polštářků či obkladů je účinná i horká sprcha či koupel. Ačkoli se obecně soudí, že se během menstruace koupat nemělo, Medical News Today tvrdí, že je to ve skutečnosti mýtus. Horká koupel v době menstruace je bezpečná a pravděpodobně se po ní budete cítit mnohem lépe. Můžete si též přidat do koupele trochu epsomské soli, která dodá hořčík, jenž může také pomoci zmírnit křeče.

Masáž esenciálními oleji

Masáž břicha esenciálními oleji může též pomoci zmírnit menstruační křeče a bolesti. Studie publikovaná v časopisu The Journal of Alternative and Complementary Medicine zjistila, že masáž směsí levandulového oleje, šalvějového oleje a růžového oleje v základu z mandlového oleje intenzitu menstruačních křečí významně snižuje. Podobně pomáhá podle jiné studie směs esenciálních olejů ze skořice, hřebíčku, růže a levandule v základu z mandlového oleje, ta navíc zmírňuje i silné krvácení.

Ruce ženy položené na podbříšku.
zdroj: pixabay.com

Vyhýbání se některým potravinám a zařazení jiných

Omezení nebo vyřazení určitých potravin může pomoci zmírnit křeče a snížit napětí. Mezi „největší viníky“ patří tučná jídla, kofein, alkohol, sycené nápoje a slané potraviny. Kurkumin, přírodní chemická látka obsažená v kurkumě, podle provedených výzkumů naopak ulevuje od rozmanitých příznaků premenstruačního syndromu, včetně křečí. Příznivý vliv na intenzitu a délku menstruačních křečí mají údajně také potraviny bohaté na bór, jako například avokádo, banány, cizrna či sušené švestky.

Pohyb, především chůze a jóga

Představa cvičení těsně před menstruací nebo během ní sice pro většinu žen není příliš lákavá, nicméně fyzická aktivita účinně snižuje menstruační bolest. Jako vhodná forma pohybu se doporučuje zejména chůze a jóga. Studie naznačují, že určité jógové pozice jsou pro zmírnění křečí velmi účinné. Jde zejména o pozici kočky, pozici dítěte, pozici prkna a pozici kobry.

Akupunktura nebo akupresura

Akupunkturní terapie, která zahrnuje akupunkturu i akupresuru, může být užitečná při řadě zdravotních problémů, včetně menstruačních křečí, neboť zvyšuje průtok krve do dělohy, což pomáhá zklidnit kontrakce. Akupunktura spočívá v zavádění drobných jehel do několika specifických bodů v těle, zatímco akupresura zahrnuje stlačování a masírování těchto bodů.

Menstruační křeče pomůže zmírnit též skořicový čaj. Víte, jak si ho správně připravit?

Zdroj: medicalnewstoday.com, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, liebertpub.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X