Snadné a účinné cviky na bolesti šíje, které lze provádět kdykoli a kdekoli

Krk je sice poměrně malou částí našeho těla, ale plní velmi důležitou funkci – nese naši hlavu. Zdá se to jednoduché, ale není. Své o tom ví všichni, kteří trpí nejrůznějšími problémy s krční páteří nebo svaly na krku. Když totiž vše nefunguje, tak jak má, bolest a další komplikace jsou velmi nepříjemné. Naštěstí existují některé cviky, kterými si můžete od bolesti ulevit či jí předejít do budoucna.

Nejčastější příčiny problémů

Bolest krční oblasti může být způsobena řadou příčin. Mezi jednu z nejčastějších naštěstí patří ta nejméně závažná. Oslabené krční, hrudní a zádové svaly mohou totiž snadno způsobit špatné držení těla a vyústit v bolest krku. Jedním z nejdůležitějších svalů krku je zdvihač hlavy, který vyrovnává pozici hlavy nad krční páteří. Dále umožňuje i základní pohyby jako jsou otáčení hlavy, uklánění či zaklánění. Uplatňuje se také jako pomocný sval při dýchání. Kromě toho, že svaly v oblasti krku nebo jeho okolí mohou být oslabené, dalším problém představuje to, když jsou v kontrakci. Ta může být způsobena jednostranným přetěžováním některých svalů, například vlivem nevhodných pohybových návyků.

Posílení šíje

Možná i vy sami si od bolesti krku někdy snažíte ulevit některými  cviky, které si pamatujete ještě z hodin tělesné výchovy, jako jsou kroužky hlavou či pohyby hlavy zleva doprava a zepředu dozadu. Severoamerická spinální společnost (NASS) doporučuje zahrnout do své každodenní rutiny tři základní cviky, které nenásilně ale účinně posilují šíji.

Cviky na bolest šíje.
zdroj: pexels.com

Posaďte s rovnými zády na židli, ramena tlačte dolů a dozadu, krk nechte v neutrální poloze, tedy ani příliš vpředu, ani příliš vzadu. Poté si položte jednu ruku na čelo a vyvíjejte na čelo intenzivní tlak, přičemž ale nedovolte, aby se vaše hlava posouvala též směrem dozadu. Odpor, který musíte pro zamezení pohybu hlavy vzad vyvinout, účinně posílí svaly na vašem krku. Poté si položte ruku na zátylek a opět tlačte, přičemž tentokrát nedovolte, aby se vaše hlava posunula dopředu. Nakonec si položte ruku na pravou stranu hlavy a vyvíjejte tlak. V tomto případě si dejte pozor, aby se hlava pohybovala na druhou stranu. Na závěr proveďte stejný cvik i tlačením na levou stranu hlavy. Každý cvik provádějte třikrát po dobu deseti sekund a poté si chvilku odpočiňte. Všechny tři cviky byste měli provádět dvakrát denně.

Protažení šíje

Každý den též věnujte pozornost svému držení těla, zejména pokud jste dlouho v jedné poloze, například když sedíte u počítače. Dělejte si během práce pravidelné přestávky, abyste vstali, rozhýbali se a protáhli se. Protažení a uvolnění ztuhlých svalů šíje je totiž stejně důležité jako jejich posilování. Velmi jednoduchý, ale efektivní cvik, který kromě oblasti krku protáhne i další dva často ztuhlé svaly, trapézový a zdvihač lopatky, je například následující.

Posaďte se na židli a levou ruku zasuňte pod levou část hýždí. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva a nahoru, při výdechu doprava a dolů. Následně skloňte hlavu obličejem dolů. Nadechněte se a očima směřujte doleva a nahoru, s výdechem opět doprava a dolů. Vraťte se zpět do výchozí polohy a cvik opakujte i na druhou stranu. Uvolněte takto svou namáhanou šíji též alespoň dvakrát denně.

Kdy je lepší jít s bolavých krkem k lékaři?

Zdroj: spine-health.com, spine.org, csp.org.uk

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X