Močová soustava a poranění

V těle se tvoří tekuté odpadové látky, které se z těla odstraňují močovým ústrojím. Tyto odpadové látky se dostávají s krví do ledvin, které regulují množství tekutin v těle. Denně ledvinami proteče až 1500 litrů krve, z níž se odfiltruje močovina a ostatní tekuté odpady. Tak vzniká za den asi 11/2 litru moči. Moč odtéká z ledvin močovody do močového měchýře, který má objem 1/4 až 1/2 litru. Z něho vychází močová trubice, která odvádí moč z organismu. Moč se v ledvinách tvoří nepřetržitě a v závislosti na tekutinách a druhu potravy. Vylučování moči z těla ovládáme vůlí.

Poranění

Úrazy postihují též ledviny, které následkem prudkého úderu, zmáčknutí nebo nárazu na bederní oblast krvácejí nebo přestanou vylučovat moč. Při zánětech, po úrazech nebo při otravách ztrácejí ledviny schopnost odstraňovat z krve močovinu, která zůstává v těle a ohrožuje život.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X