Střevíčník pantoflíček – Cypripedium calceolus

Vytrvalá, 20-60 cm vysoká bylina s oddenkem skoro vodorovně plazivým, porostlým šupinami a dosti tlustými kořenovými vlákny, Lodyha vzpřímená, pýřitá, na spodu s hnědými šupinkami, výše se 3-4 (5) listy, jež jsou rozestavěny na lodyze ve střídavém pořádku a jsou široce elipčité až podlouhle kopinaté a spodky objímají pochvovitě lodyhu. Jejich čepele jsou zřasené a na konci špičaté, živě zelené, vespod bledší. Květy po 1-3 (řídčeji až po 4) vyrůstají v úžlabí lupenitého listenu, asi stejně dlouhého jako semeník. Okvětí je složeno ze šesti lístků, z nichž však oba postranní, vnější, jsou srostlé v podlouhlý, dvouzubý lístek (je to prostřední dolní lístek se dvěma zelenými zoubky na špičce), horní vnější lístek je vzpřímený a vejčitě kopinatý, vnitřní postranní lístky jsou rozestálé, kopinaté a všecky hnědě červeně zbarvené. Nejnápadnější je vnitřní dolní lístek, zveličelý ve 3-4 cm dlouhý, břichatý, zaoblený a citrónově žlutě zbarvený pantoflíček, který má poměrně malé ústí. Uvnitř je ozdoben purpurovými tečkami a žilkami, porostlými sporými chloupky. Je kratší než ostatní úzké, červenohnědé okvětní lístky.

Květ je otočen o 1800, takže plátky dolní jsou ve skutečnosti horní. Dvě tyčinky srůstají se čnělkou ve sIoupek. Blizna je trojlaločná. Sloupek je krátký, přehnutý kupředu, se třemi nápadnými přívěsky, z nichž oba postranní nesou jednopouzdré prašné „pytlíčky a prostřední skoro trojlaločnou bliznu; třetí zakrnělý prašný pytlíček je přetvořen ve žlutavý a červenou kresbou zdobený, korunovitě zbarvený lístek, který ji přikrývá. Pyl je práškovitý, neslepený v brylky. Semeník je jednopouzdrý, chlupatý a mění se za plodu v tobolku, obsahující velice drobná semena.

Kvete v květnu a červnu. Tato naše nejkrásnější orchidea (vstavačovitá rostlina) je u nás dosti vzácná, ale na Slovensku místy dosti hojná. Roste zpravidla ve stinných listnatých lesích na vápencovém nebo opukovém podkladu, a to jak v nížině, tak i v pahorkatině. Je rozšířena roztroušeně v celé střední a severní Evropě, dále v kavkazské oblasti a v Sibiři. Na mnoha místech byla tato překrásná rostlina lidmi vyhubena. V Severní Amence roste střevíčník královnin – Cypripedium reginae WALT., který má okvětní lístky bílé a pantoflíček růžový. Pěstuje se u nás v zahradách.

Zdroj: A.Pilát, O.Ušák

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X