Zuby moudrosti přinášejí více trápení než užitku. Jak si ulevit od bolesti?

Do první třídy většina z nás nastupuje s mezerami místo předních zubů. Právě se začátkem povinné školní docházky je totiž spojeno vypadávání mléčného chrupu a jeho nahrazení chrupem trvalým. O mnoho let později ale většině z nás vyrostou ještě zuby moudrosti neboli osmičky. Poslední řada stoliček, které svůj název dostaly právě podle toho, že se objevují až v pozdějším věku, když už jsme „moudřejší“.

Proč někdo osmičky má, a jiný ne?

Zárodky všech zubů, které člověk bude v životě mít, jsou přítomny už při narození. Zuby moudrosti se ale začínají posouvat čelistní kostí vzhůru většinou až mezi 17. a 25. rokem života. Zuby moudrosti souvisejí s lidskou evolucí. Kdysi byly nezbytné pro typickou lidskou stravu složenou z kořínků, plodů, masa a ořechů, pomáhaly ji rozmělňovat. Dnes ale už tak potřebné nejsou. Přesto genetika způsobuje, že u většiny dospělých se osmičky vyvinou. Jedna korejská studie zjistila, že alespoň jeden zub moudrosti mělo 53 procent jejích účastníků, muži častěji než ženy.

Často je máme, i když je nevidíme

Nicméně to, že ve svých ústech vidíte jen jeden či dva zuby moudrosti, neznamená, že ostatní nemáte. Někdy se osmičky neprořežou, a nejsou tak okem vidět. Přesnou odpověď na otázku, kolik jich vlastně máte, vám tak dá až rentgenový snímek.

Muž, kterého bolí zuby moudrosti.
zdroj: pixabay.com

Jaké problémy s sebou zuby moudrosti přinášejí?

Ať už jsou zuby moudrosti prořezané zcela, částečně, nebo vůbec ne, mohou způsobovat problémy. Lidské čelisti se totiž v důsledku evolučního pokroku zmenšily. Menší čelisti ale znamenají, že v ústech není vždy dostatek místa pro všechny zuby, které bychom měli mít. Vzhledem k tomu, že osmičky jsou poslední řadou zubů, je nejvíce komplikací spojeno právě s nimi. K potížím, které se zuby moudrosti souvisejí, patří jejich retence, záněty dásní či vznik zubní cysty. Kromě toho mohou často způsobit též celkové zkřivení chrupu.

Když je strach silnější než bolest

Pokud je patrné, že s vašimi osmičkami budou lidově řečeno potíže, zubní lékaři z American Dental Association většinou doporučují jejich odstranění v co nejmladším věku. Nejvhodnější způsob závisí vždy na individuálním pacientovi. Mnoho lidí má ale z trhání osmiček velký strach. Proto, pokud to jen trochu jde a závažnost potíží to dovoluje, dávají přednost „domácí léčbě“. S osmičkami často souvisejí nejrůznější záněty dásní, s úlevou od bolesti vám mohou pomoci některé jednoduché domácí prostředky.

Sůl, bylinky i koření

Účinný je například výplach teplou vodou s rozpuštěnou solí, která ničí škodlivé bakterie. Z bylinek pomáhá máta peprná, čaj můžete použít k vyplachování úst, nebo si vatový tamponek namočený do výtažku z máty přiložte přímo na bolestivé místo. Pomoci může též koření, především hřebíček, u kterého výzkumy publikované v Avicenna Journal od Phytomedicine prokázaly analgetické i antibakteriální vlastnosti. Můžete použít hřebíčkový esenciální olej nebo uvařit čtyři až šest celých hřebíčků a připravit si hřebíčkovou vodu, kterou pak můžete vmasírovat do bolavých dásní. Dalším doporučovaným kořením je kurkuma. Odborníci z Indian Journal of Dental Research doporučují potírat rozdrcenou kurkumou přímo zanícené dásně nebo si vyplachovat ústa vodou, která byla převařena s 5 gramy kurkumy a dvěma hřebíčky.

Zuby souvisejí také s naším psychickým zdravím.
Jak zdravé zuby chrání před psychickými problémy?

Zdroj: verywellhealth.com, mouthhealthy.org, ncbi.nlm.nih.gov, ijdr.in

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X