Nedostatek vitamínu B12 se netýká jen veganů: jak jste na tom vy?

Fandíte zdravému životnímu stylu? Pak jistě víte, že bez dostatku živin, vitamínů a minerálů nemůže lidské tělo dobře fungovat. Absence důležitých látek se negativně podepisuje na základních procesech a to je už jen kousek ke zdravotním komplikacím. Proč je vitamin B12 tak důležitý a jak jej doplňovat? 

Co je to kobalamin

Kobalamin (neboli vitamin B12) patří do skupiny “béčkových” vitamínů, které se podílejí na správném fungování metabolismu. Je nezbytný pro tvorbu krve a správnou funkci nervového systému, zajišťuje duševní svěžest a sílu pro odolávání stresu. Ruku k dílu přikládá i během syntézy DNA. 

Vitamín B12 se považuje za druhotný a často se podceňuje, jeho nedostatek můžete ale pocítit na více frontách. Některé komplikace se projeví až po pěti letech, jiné pocítíte ve chvíli, kdy se vyčerpají zásoby uložené v játrech a svalech. 

Otestujte se

Chcete vědět, jestli přijímáte dostatek vitamínu B12 ve stravě? Projděte si následující otázky a pokuste se na ně odpovědět:

  • Trpíte neustálým pocitem únavy a ztráty energie?
  • Brní vás končetiny?
  • Máte trávící potíže nebo trpíte nechutenstvím?
  • Jste čas od času zmatení, malátní nebo máte závratě? 
  • Máte poslední dobou nižší práh citlivosti na bolest?
  • Zhoršuje se vám paměť? 
  • Dělají se vám mžitky před očima nebo vidíte přeludy?
  • Pozorujete na sobě počáteční příznaky deprese

Pokud převažují kladné odpovědi, pravděpodobně přijímáte málo kobalaminu. Jak jej tedy doplnit?

Proč máme málo vitaminu B12

S vitamínem B12 je potíž. Nejčastěji se o něm mluví v souvislosti s vegany, kteří nemají možnost, jak ho do těla dostat. Ani u lidí, kteří si dopřávají rostlinnou i živočišnou stravu, ale není situace o moc příznivější. Vytváří ho totiž bakterie. Lidé i zvířata je mají přímo v těle, ale člověk ne v místě trávicí soustavy, kde by se látky snadno vstřebaly do těla. Proto je nutné přijmout vitamín ústně v podobě potravin s jeho vysokým obsahem nebo pomocí doplňků stravy. 

Žena v obilném poli.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Do jisté míry může za tento stav změna v zemědělství. Zhruba před sto lety nastala éra moderního hospodářství, začaly se používat pesticidy a umělá hnojiva. To vedlo k vyčerpání půdy i omezení množství těch správných bakterií. 

Jak získat kobalamin

Získat vitamín B12 z běžné stravy je poměrně těžké, u veganů téměř nemožné. V rostlinné stravě se tento prvek skoro nevyskytuje, výjimku tvoří jen chlorella a spirulina. Není ale možné spořádat jich tolik, abyste dohnali doporučenou denní dávku, která činí 2,4 mcg (u těhotných a kojících žen je to až 2,8 mcg). 

V případě tohoto vitamínu se nemusíte bát doplňků stravy. Správné dávkování není žádná věda a ani příjem většího množství zdraví neohrozí. B12 je totiž velmi dobře rozpustný ve vodě a tělo ho vstřebá jen tolik, kolik potřebuje a zbytek se vyloučí s močí. Předávkování tímto vitamínem je tak prakticky nemožné. 

Vyjma doplňků stravy, které jsou sice neškodné, ale dělají díru v rozpočtu, se můžete pokusit získat B12 ze stravy. Možností je bohužel málo. Zařaďte do svého jídelníčku hovězí játra a ledvinky, štiky, tuňáky, sledě a sardinky, makrely, králíky, vejce a cottage sýr. Množství není závratné, ale všechno se počítá. 

B12 v těhotenství 

Vitamín B12 má spoustu pozitivních účinků na fungování lidského těla. Předchází anémii a srdečním chorobám, snižuje riziko depresí, zbystřuje kognitivní funkce a podporuje činnost mozku a zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů. Pokud jste v očekávání, zpozorněte. B12 totiž výrazně eliminuje riziko vzniku vrozených vad jako jsou defekty neurální trubice (předchůdce centrálního nervového systému) nebo ranné komplikace během těhotenství. 

Podívejte se také na potraviny, kterým byste se v těhotenství měli vyhnout a zjistěte proč.

Zdravá veganská snídaně.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Zdroj: lifehack.org

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X