Na nespavost si dejte jedinečný kozlík lékařský

Kozlík lékařský, anebo tako baldrán, baldryján, čertikus, dřevěnák, kocúrník, kozelec, kozliček, odolen, paldram či valeriána, je další bylinou, která je u nás poměrně rozšířena.

Najdeme ji většinou ve vlhčích oblastech. Můžeme si kozlík vypěstovat i na zahradě, ale nezapomeňte u toho na vydatnou zálivku.

K léčbě využíváme kořen rostliny. Kdo trpí nespavostí, nechť zkusí právě kozlík.

Kořen obsahuje…

Pro léčebné účely se kořen sbírá hlavně na podzim, v říjnu a v listopadu, ale rovněž i na jaře a buď ho využijeme čerstvý, především pro zhotovení tinktury, nebo sušený při max. teplotě 30 °C.

Kořen obsahuje éterický olej, mono a seskviterpenty, valepotriáty, kyselinu valerovou a její deriváty, cukry, sliz, hořčinu, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy.

Léčebné účinky

Kozlík je výborný především na nespavost a další poruchy spánku, uvolňuje psychické napětí, je vhodný proti silné menstruaci, pomáhá v léčbě šedého a zeleného zákalu, při menopauze, arytmii, při slzení z očí, uklidňuje žaludek, preventivně působí na mrtvici, je vhodný při stresu.

Rostlinu můžeme klidně nahradit místo léků na spaní, nemá žádné vedlejší účinky, ale je návyková, proto by se neměla užívat déle než 3 – 4 týdny.

Užití kozlíku

Čaj: jednu čajovou lžičku kozlíku lékařského zalijeme horkou vodou do poloviny šálku a louhujeme 10 – 15 minut. Poté scedíme a pijeme ráno na lačno, večer přede spaním.

Čaj můžeme využít i jako ochlazovací koupel při slzení z očí, kdy do něj namočíme šátek a teplý ho přiložíme na zavřené oči a po půlhodině opakujeme.

Při šedém a zeleném zákalu necháme páru působit na zavřené oči.

Tinktura: čerstvé kořeny omyjeme, pokrájíme a zalijeme vodkou tak, aby byly potopené a necháme 14 dní vyluhovat. Užíváme 20 kapek 3x denně. Při nespavosti je vhodné lžičku užít hodinu před spaním a další případně těsně pře ulehnutím. Tinkturu lze zamíchat i do vlažného mléka s medem apod.

Odvar: kávovou lžičku suchých kořenů zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme přejít varem, 10 minut louhujeme a pijeme 2x denně mezi jídly.

Parní lázeň: 20 g světlíku, 20 g kozlíku, 10 g sporýše, 30 g květu bezu a 20 g heřmánku promícháme a pět lžic směsi spaříme horkým litrem bílého vína. Vzniklé „víno“ vrátíme zpět do láhve a z malého množství připravíme vždy čerstvou parní lázeň.

Věděli jste? Že kozlík milují kočky, které jak ho ucítí, tak se v něm s hlasitým kňouráním vyválí. Pach kozlíku je podobný pachu kočičí moči.

Reklama: Online redakce pro každého

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X