Patříte mezi vyznavače přírodní medicíny? Věříte, že i babské rady mohou být vědecky podložené? V případě skořice je to tak. Jaké jsou blahodárné účinky skořicového čaje a s jakými chorobami vám může pomoci? A může se pít skořicový čaj během těhotenství?
Skořice je třetí nejlepší zdroj antioxidantů
Ládujete se lesním ovocem nebo potravinovými doplňky ve snaze dodat tělu tolik potřebné antioxidanty? Pak vězte, že na žebříčku potravin s nejvyšším obsahem těchto látek je právě skořice, následující oregano a hřebíček. Řada studií již přinesla důkazy o blahodárném vlivu skořice na oddálení stárnutí některých tělesných buněk. Antioxidační funkce skořice také pomáhá jako prevence proti diabetu a některým typům rakoviny.
Vyzkoušejte i další přírodní zdroje antioxidantů, které vám pomohou zpomalit stárnutí celého organismu.
Jak snížit hladinu krevního cukru bez léků
Cukrovka patří mezi civilizační choroby moderního věku a její výskyt napříč populací je stále více alarmující. Diabetes se navíc pojí i s dalšími onemocněními, jako jsou vysoký tlak a kardiovaskulární choroby.
Jednou z přírodních metod, jak snižovat hladinu cukru v krvi, je pravidelná konzumace skořice. Výzkum ukázal, že popíjení skořicového čaje může snížit projevy inzulinové rezistence u pacientů s již diagnostikovaným diabetem II. typu.
Ustálená hladina krevního cukru má praktické výhody i pro jinak zdravé osoby. Pokud totiž nebudete mít věčně rozkolísaný cukr, budete mít mnohem méně chutí na sladké, vydržíte snáze neuzobávat mezi jídly a váš metabolismus dokáže lépe spalovat tuky. To celé vede k přirozenému a zdravému hubnutí a nižší hmotnost u rizikových pacientů zpětně snižuje riziko vzniku cukrovky.
Skořice působí jako prevence zánětů a bakterií
Skořicový čaj působí jako skvělý pomocník v boji proti škodlivým bakteriím. Díky jeho konzumaci totiž v organismu vzniká prostředí, ve kterém se nejrůznějším houbám a plísním zkrátka a dobře nedaří. Skořice vás sice pravděpodobně neochrání před salmonelou, ale může výrazně snížit riziko nakažení některou z bakteriemi přenášených nemocí.
Stejně tak může být skořice a potraviny, které ji obsahují, vhodným preventivním opatřením proti nejrůznějším zánětům. Pokud tedy chcete posílit imunitu přirozenou cestou, dopřávejte si každý den alespoň 120 mg skořice.
Skořicový čaj během menstruace
Skořice má zahřívací účinky, což ženy ocení také během menstruace. Vnitřní teplo totiž může pomoci zmírnit menstruační křeče. Popíjení skořicového čaje má také blahodárný efekt v období před menstruací, protože pomáhá snižovat příznaky premenstruačního syndromu. Pokud vás tedy trápí náladovost, bolesti hlavy a břicha nebo jiné nepopulární projevy PMS, uvařte si šálek horkého čaje s vůní skořice. Ten může podle studií u některých žen také zmírnit silné menstruační krvácení.
Babské rady naopak varují před nadměrným užíváním skořice v těhotenství. Zejména ženy s rizikovým průběhem gravidity by to s konzumací skořice neměly přehánět, ale jako všude platí “všeho s mírou”.
Jak připravit skořicový čaj
Recept na čaj ze skořice není nic složitého a oceníte jej nejen v chladném období. Budete potřebovat pouze vodu a tyčinky skořicové kůry. Ty dejte vařit do kastrůlku s vodou a na mírném ohni vařte cca 20 minut.
Skořicový čaj můžete obohatit i o další chutě, jako je čerstvý zázvor, kousky citronu nebo včelí med.
Dostali jste chuť na hřejivý čaj se skořicí? Pak vězte, že tento lahodný šálek je nejen chuťově vynikající, ale zejména zdraví prospěšný. Připravte si na večer místo skleničky vína skořicový čaj a udělejte něco pro své zdraví.
Zdroj: activebeat.com