Zdravá strava je zaručenou prevencí mrtvice

Zajímáte se o zdravý životní styl? Řešíte raději prevenci chorob než jejich následky? Podle posledních výzkumů je nejlepší prevencí zdravá strava! Co konkrétně zahrnuje a před čím vás ochrání?

Zařaďte 3 klíčové potraviny

Nejnovější výzkum francouzských a britských vědců ukázal, že lidé, kteří pravidelně konzumují tři druhy klíčových potravin, mají podstatně nižší riziko výskytu civilizačních chorob. Které potraviny to jsou?

V prvé řadě ovoce a zelenina. Výběr je opravdu bohatý a proto se nebojte vyzkoušet, co vám nejvíc zachutná. Kombinujte čerstvé ovoce i tepelně upravenou zeleninu, která váš organismus zejména v zimě přirozeně zahřeje.

Druhé místo patří vláknině. Ta má na svědomí zejména správnou funkci střev i průchodnost cév. Vláknina je jak v ovoci a zelenině, tak v celozrnných obilovinách, luštěninách a rýži.

Do třetice nezapomínejme na mléčné výrobky. Mléko obsahuje mléčný tuk, proteiny a řadu vitamínů a minerálů. Kysané jogurty a kefíry se postarají o zdravá střeva a celkovou imunitu. S tučnými sýry ale buďte opatrní a dopřejte si jich jen trochu.

Ovoce, zelenina a mléko jsou výborná prevence nemocí
Zdroj: pixabay.com

Výzkum odhalil vliv stravy na prevenci mozkové příhody

Nedávný výzkum publikovaný v únoru 2020 shrnoval poznatky více než 12 let práce s pacienty napříč devíti evropskými státy. Výzkumný vzorek tvořili lidé v průměrném věku 50 let. Výzkumný tým sledoval vliv stravy na pravděpodobnost výskytu mozkové mrtvice a dalších civilizačních onemocnění.

Výsledky jasně prokazují, že lidé, kteří se dlouhodobě stravují zdravě, mají podstatně nižší pravděpodobnost mrtvice. Racionální strava, zahrnující ovoce, zeleninu, vlákninu a mléčné výrobky prokazatelně snižuje riziko cévní mozkové příhody, která je nejčastějším typem mrtvice.

Pestrá strava s dostatkem vlákniny je důležitá
Zdroj: pixabay.com

Jak jíst zdravě?

Existuje nespočet doporučení ohledně výživy. Pokud si ale chcete udržet tělesné i duševní zdraví do vysokého věku, v zásadě byste se měli držet zlaté střední cesty. Tedy jíst rozmanitou stravu, bohatou na všechny živiny a chutě.

Nebojte se sem tam si zahřešit. Pokud jíte dlouhodobě správně a racionálně, jeden věneček týdně vás nemůže ohrozit.

Co byste do svého jídelníčku měli určitě zařadit:

  • jezte dostatek ovoce a zeleniny, ideálně místní a sezónní
  • dopřejte si kvalitní mléčné výrobky, nejlépe kysané
  • zařaďte do jídelníčku zdravé tuky– avokádo, oleje lisované za studena nebo oříšky
  • preferujte bílé maso a ryby nad červeným masem a uzeninami
  • dodržujte pitný režim, pijte hlavně čistou vodu a bylinné čaje
  • dbejte na dostatečný přísun vlákniny, třeba z ovoce nebo ovesných vloček

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X