Milujete běhání a rozhodli jste se laťku posunout o něco výš a uběhnout celý maraton? Splněný tohoto plánu není až tak nereálné, pokud se na něj důkladně připravíte. Naučte se jak správně trénovat, přidávat vzdálenosti i co si dát k svačině, jakmile svůj vysněný závod doběhnete až do cíle.
Hlavně v klidu
Nejprve si uvědomte, že to nebude jednoduché. Vždyť se chystáte uběhnout 42,2 km. Bude to bolet a bude to dlouhé. Nestanovujte si v hlavě žádné časy, ve kterých byste chtěli závod uběhnout. Svůj první maraton si běžte užít a neběžte ho s vidinou vítězství. Ani samotní profesionální maratonci si před závodem v hlavě nepromítají vysněný čas. Během celé trasy se toho totiž může spoustu přihodit: změny počasí, hlad, únava, zranění a tak dále.
Nepodceňujte přípravu
Začněte trénovat pomalu a postupně. Nějakou chvíli bude trvat, než objevíte své tempo. Nemůžete běžet celý závod naplno, právě naopak, musíte si šetřit síly do závěru. Než budete schopni uběhnout velké vzdálenosti, trénujte raději na běžeckém páse nebo běhejte kratší úseky.
Pokud jste úplní začátečníci a chcete se pustit do běhání dlouhých tratí, měli byste začít pozvolna a nejprve se naučit jak správně dýchat při běhu, jak se protáhnout před i po něm a vzdálenosti prodlužovat postupně. Přečtěte si jak začít s běháním a vyzkoušejte týdenní běžecký tréninkový plán, který skvěle nastartuje vaše hubnutí.
Posilovně se nevyhnete
Pokud si myslíte, že je všechno v nohách, jste na omylu. Abyste byli schopni vydržet více jak 40 kilometrů běhu, nevyhnete se návštěvě posilovny. Společně s nohami je totiž potřeba posílit i střed vašeho těla.
Posilovat tzv. core můžete samozřejmě i doma. Vyzkoušejte třeba nejlepší cviky na střed těla, které zvládnete kdekoliv.
Ve dvou se to lépe táhne
Potřebujete vnější motivaci k pravidelnému tréninku? Najděte si k sobě partnera. Buď profesionálního běžeckého trenéra, který vám poradí co a jak, nebo přítele či kamaráda/kamarádku. Pokud ve svém okolí nikoho se stejnou zálibou nenajdete, zkuste alespoň mobilní běžeckou aplikaci.
Držte se rutiny
Až nastane den závodu, držte se ověřené rutiny. Neberte si nové boty, neměňte svačiny na které jste zvyklí, ani nic jiného. Zkrátka berte závod jako další tréninkový den a držte se ověřených postupů.
Zmírňujte intenzitu tréninku s tím, jak se bude přibližovat den závodu. Vaše tělo tak bude před samotným závodem odpočaté a bude mít více času zregenerovat.
Po uběhnutí maratonu si dopřejte pořádnou sprchu, svačinu v podobě bílkovin a odpočiňte si. S pohybem začněte zlehka a místo běhu si ordinujte jen procházky. Abyste svým svalům dopřály pořádnou péči a čas k regeneraci, zajděte si i na masáž. A to hlavní: nezapomeňte to pořádně oslavit, jakmile naberete nové síly. Uběhnout maraton je totiž nesnadný úkol!
Zdroj: activebeat.com