Jak dlouho trvá hubnutí břicha a spalování tuků

Chcete rychle zhubnout břicho? Tempo spalování tuků je fyziologicky dané, ale existují způsoby, jak hubnutí zrychlit. Je možné zhubnout jen břišní tuk? Co dělat, když ujedete a dáte si třeba zákusek? Odpovědi na vše ohledně trvalého hubnutí najdete v tomto článku.

Jak zhubnout podkožní a viscerální tuk

Trápí vás pneumatika na břiše? Tuk je přirozenou součástí našeho organismu. Zhruba 90% jej máme těsně pod kůží a proto tento podkožní tuk má při zdravém množství zejména izolační funkci. Pokud jej máte hodně, začnou se vytvářet tukové faldíky, které ale přímo neohrožují vaše zdraví.

Zbylých 10% tuku je umístěno pod břišní stěnou a obklopuje důležité orgány. Tento tzv. viscerální tuk je ve větším množství velmi nebezpečný a má na svědomí nemoci jako cukrovka II. typu, srdeční onemocnění nebo některé druhy rakoviny. 

Zhubnout břišní tuk není možné, aniž byste zhubli celkově. Naše tělo nedokáže cíleně redukovat jen některé oblasti, proto pokud se chcete zbavit většího a povislého břicha, je třeba učinit dvě základní věci:

  • zhubnout celé tělo pomocí redukční diety
  • zpevnit břišní svaly díky cvičení
jak dlouho trvá hubnutí
pixabay.com

Za jak dlouho je možné spálit tuky

Potřebujete zhubnout rychle nebo třeba do léta? Rychlost spalování tuků neboli metabolismus je u každého z nás rozdílný. Existují však čísla, která jde aplikovat víceméně univerzálně. Jakmile budete znát rychlost spalování tělesného tuku, můžete si efektivně rozplánovat vaše hubnutí.

Pokud chcete zhubnout půl kila, musíte spálit cca 3500 kalorií. To znamená, že jestli chcete zhubnout 0,5 kg tuku za týden, je třeba z vaší stravy vyloučit 500 kalorií denně. Optimální tempo hubnutí, které je zdravé a nehrozí jojo efektem, je přitom právě oněch 0,5-1 kg týdně. 

Tempo spalování ovšem můžete urychlit i vlastními silami:

  • Zvyšte fyzickou aktivitu, při které spálíte další kalorie. Cvičení je důležité jak při hubnutí, tak pro udržení celkového zdraví. 
  • Posilujte a budujte svalovou hmotu– vyšší procento svalů umožňuje efektivní spalování tuků. Na druhou stranu, svaly jsou těžší než tuk a proto se může snadno stát, že budete vypadat a cítit se štíhlejší, ale ručička na váze se skoro nepohne.
redukční dieta na břicho
pixabay.com

Jak zvýšit výdej kalorií nad příjmem

Snažíte se zdravě a trvale zhubnout? Pak jistě víte, že omezení přijaté energie a zvýšení té vydané je jedinou fungující metodou, která vede k hubnutí celého těla. Je však třeba najít ten správný poměr mezi energií přijatou a vydanou. Pokud omezíte příjem moc drasticky, tempo spalování tuků paradoxně snížíte, protože váš organismus na náhlou změnu v příjmu zareaguje tak, že si bude snažit uchovat zásoby na horší časy.

Pamatujte si, že veškeré jídlo i nápoje, které přes den zkonzumujete, se sčítají. Pokud se tedy snažíte svůj příjem snížit, základem je mít přehled o tom, kolik toho sníte. Ideální je vést si podrobné záznamy, které vám mohou zejména na začátku v lecčems napovědět. Pište si snězené jídlo buď na papír, nebo si stáhněte některou z aplikací na počítání kalorií, která vám přímo vypočítá váš ideální denní příjem v případě redukčního režimu.

co jíst při hubnutí
pixabay.com

Jeden větrník není to stejné jako dva

Je třeba si uvědomit také emocionální hodnotu jídla. Spousta lidí mlsá, jakmile je ve stresu nebo naopak v pohodě a snadno se tak přesunou do módu “když už jsem dietu porušila, je jedno, kolik toho sním”. To ovšem není pravda. Zdravý jídelníček funguje přesně naopak. Pokud občas “ujedete” a dopřejete si třeba zákusek, zůstaňte u jednoho kousku, pořádně si jej vychutnejte a k večeři potom zařaďte jen trochu zeleniny s vařeným vajíčkem. 

Zdravý životní styl je především o rovnováze. Naučte se každý den hřešit, cvičit i odpočívat a dopřejte si i během diety.

Zdroj: healthline.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X