Správně vybrané rostliny pomohou udržet vaši zahradu bez komárů

Komáři, nezvaní návštěvníci našich domovů, bzučí u uší, sají krev a přenáší nebezpečné nemoci, jako je například lymská borelióza nebo malárie. Pokud dáváte přednost přírodnímu prostředí doma i na zahradě, poradíme vám, jak se bránit proti komárům za pomoci bylinek bez použití chemie.

Jak vyhnat komáry ze zahrady

Vytvořte na své zahradě nepřátelské místo pro komáry. Ke kladení vajíček nejčastěji využívají vlhká, stinná a chladná místa. Běžně se uvelebí ve vaší bečce na vodu nebo nádobě na dešťovku, kterou jste dlouho nepoužívali. Vytvořte na taková místa poklop z jemného síta, který chrání vodu před náletem komárů a zároveň umožní přirozenou ventilaci v nádobě i snadný přístup pro vás.

Trávu na zahradě udržujte pokud možno kratší, ranní rosa mezi vysokými stébly komáry přímo láká.

Jak ochránit zahradu před komáry
pixabay.com

Zasaďte si přírodní repelent proti komárům

Existuje řada rostlin, které mají stejnou funkci jako běžné repelenty. Aroma rostlin přitom lidem příjemně voní, zatímco komáři jej nenávidí. Odpuzující květiny vysaďte zejména v blízkosti vodních ploch a také kolem zahradního posezení, kde vytvoří přirozenou bariéru.

A pokud se chcete vyhnout i dalšímu hmyzu, vyzkoušejte rostliny, které odpuzují klíšťata.

Jestliže chcete dosáhnout maximálního účinku ,,repelentních” rostlin, sklízejte jejich listy i květy, rozdrťte je a rozetřete do pokožky. Tím na sebe nanesete éterické oleje a aroma, které komáři nesnáší.

Vůně levandule a přírodní repelenty
pixabay.com

Levandule odpuzuje komáry i klíšťata

Levandule je krásně vonící fialová květina, kterou lidé milují. Odpuzuje komáry, mouchy, můry a další létavý hmyz. Dobře snáší sucho a tak ji můžete pěstovat i na chalupě, kam jezdíte jen občas. Účinky znásobíte, když si květinou potřete pokožku, tak z ní uvolníte potřebné oleje.

Bazalka zahubí larvy komárů

Další z účinných repelentů má většina z vás na zahradě a možná o tom ani neví. Je to bazalka. Éterický olej z této bylinky je toxický pro larvy komárů. Pokud máte na zahradě vodní plochu, sázejte bazalku přímo kolem vody a sami uvidíte, jak množství komárů klesne. 

Jak si vyrobit přírodní repelent
pixabay.com

Máta je skvělá do nápojů i jako repelent

Studií bylo prokázáno, že oleje z máty peprné odpuzují dospělé jedince a zabíjí larvy a vajíčka hned několika druhů hmyzu. 

Stejně tak oblíbené bylinky šalvěj a rozmarýn fungují jako odpuzovače, zvláště když hoří a doutnají. Pokud se chystáte posedět venku u ohně, zapalte je kolem sebe a komáři se k vám už nepřiblíží.

Vsaďte na rostliny s vůní citrusů

Trvalky i bylinky s jemně citronovou vůní obsahují silice, které jsou bodavému hmyzu nepříjemné. I proto se citrusové aroma nejčastěji používá do svíček a dalších přípravků odpuzujících komáry. 

Pelargonium citrosum neboli muškát citronový je trvalka s extrémně silnou vůní, které se taky někdy říká citronella. Často se používá do vonných svíček a její pěstování není o nic náročnější, než běžné muškáty.

Meduňka lékařská skvěle odpuzuje komáry, ale pozor na výsadbu této rostlinky. Velmi rychle se totiž šíří všude po zahradě, doporučuje se tedy sázet do květináčů, kde ji máte hezky pod kontrolou. 

Meduňka lékařská odpuzuje komáry a klíšťata
pixabay.com

Pozor na kočky

Šanta kočičí je rostlina příbuzná mátě, obsahuje přírodní chemikálii zvanou nepetalakton a ta slouží jako repelent proti hmyzu. Nevýhodou je, že přitahuje kočky, takže pokud nestojíte o zástupy koček na vaší zahradě, zvolte raději jinou variantu. 

Zdroj: goodhousekeeping.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X