Podzimní zahrada bez klíšťat: jak na to

Klíšťata nejsou mezi lidmi oblíbenými tvory. Nejen že sají krev, mohou navíc přenášet velmi nebezpečná onemocnění, jako je lymská borelióza. Tato infekce se projevuje bolestí hlavy, kloubů, horečkou a problémy s pamětí. Pokud se klíšťata vyskytují u vás na zahradě, nedovolte jim ji ovládnout. Většina lidí sáhne po chemických prostředcích, ale jde to i přirozeněji. Chcete vědět jak na to?

Jak chránit zahradu před klíšťaty

Sekejte trávník a udržujte na zahradě pořádek. Zbytky listí, posekané trávy a shnilé ovoce hažte na jednu hromadu, nejlépe na kompost. Tam se časem vytváří humus, který je skvělý na hnojení trávy. Dbejte zejména na zastřižení okrajů trávníku, kde často po sekání sekačkou zbydou dlouhá stébla trávy, která jsou ideálním vyčávacím místem pro hladová klíšťata.

Dalším nepřítelem klíšťat jsou kamínky a dlažby. Oddělte trávník od záhonů se zeleninou úzkým chodníčkem, který je v létě pro lezoucí hmyz nepříjemně horký. Pokud bydlíte v blízkosti louky či lesa, oddělte tuto část pozemku dlažbou nebo štěrkem. 

Pokud doma skladujete dřevo, snažte se, aby bylo na sobě hezky poskládané. Klíšťata preferují vlhká a stinná místa, takže když dřevo na vaší zahradě vyschne, stávají se chodbičky mezi jednotlivými polínky nepřátelským místem. 

Zahradní cestička je estetický a funkční prvek
pixabay.com

Zahradní rostliny proti klíšťatům

Existuje spousta rostlin, které odpuzují klíšťata, jako například aromatické byliny: máta, levandule nebo meduňka. Můžete také vysadit okrasné typy amerických bobulovitých keřů. 

Proti klíšťatům také skvěle fungují hrabaví ptáci, kteří se drobným hmyzem živí. Ne každý chce mít na svém dvorku slepice, ale je to jedna z variant, jak ochránit vaši zahradu, tato investice vám navíc přinese i čerstvá vejce. Než si kuřata pořídíte, nezapomeňte, že je třeba pro ně zajistit krmení a úkryt. 

Levandule odpuzuje hmyz
pixabay.com

Myslete na domácí mazlíčky

Pokud máte doma psa nebo kočku, nezapomínejte, že i oni mohou mít klíšťata, proto je důležité chránit je stejným způsobem, jako chráníte sebe. Jinak by mohli klíšťata snadno roznést nejen po zahradě, ale i uvnitř domu.

Na trhu se můžete setkat se spoustou přípravků, nejčastější jsou obojky, tablety a gely. Jakým způsobem budete chránit vaše mazlíčky je jen na vás, vyberte si prostředek, který vašemu zvířátku bude nejvíce vyhovovat.

Repelent pro psy
pixabay.com

Zdroj: goodhousekeeping.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X