7 tipů na to, jak si užít Vánoce bez stresu

Vánoční svátky by měly být obdobím, během kterého se snažíme trávit čas s rodinou, užívat si společných chvil, ale také odpočinku. Je jasné, že každý chce stihnout koupit dostatek dárků, napéct co nejvíce druhů cukroví a mít dokonale vyšperkovanou domácnost. Jak se však ze všech úkolů nezbláznit a prožít vánoční svátky bez stresu?

Stres

Stres není jen nepříjemným pocitem, během kterého se cítíme nesví a ve velkém napětí. Stres má obrovský vliv na naše zdraví a paseku, kterou v organismu napáchá, můžeme rozeznat až příliš pozdě. Stresu celkově bychom se měli vyhýbat a snažit se jej co nejvíce eliminovat a vyhýbat se především dlouhodobému stresu. Vánoční svátky se bohužel mnohdy z klidného období mění na stresovou část roku, kterou si kvůli stresu ani řádně neužijeme

7 tipů, jak být v klidu

Eliminujte dárky

Tím, co nás stresuje nejvíc, je v mnoha případech nákup dárků. Domluvte se proto se svou rodinou či kamarády, že si letos dáte například jen jeden či dva dárky. Na megalomanské dary a kupu dárku pod vánočním stromečkem stejně brzy zapomenete a budete si pamatovat jen to, jak jste se s rodinou dívali na pohádky, pojídali cukroví a všude voněla skořice. Tlak konzumu je stále silnější, ale není nutné mu podléhat, pokud sami nebudete chtít.

Celá rodina

Množství úkolů v domácnosti často dopadá pouze na ženy, které jsou ze všech povinností stále jen ve stresu. Rozdělte proto jednotlivé vánoční úkoly mezi rodinné příslušníky. Někdo může koupit stromeček, někdo utřít prach nebo vysát, někdo další nakoupit vánoční ozdoby. Díky tomu budete mít pocit, že v celé přípravě nejste sami a na vánoční atmosféře se budou podílet všichni.

Úklid počká

Pokud jste vystresovaní z vánočního úklidu, mytí oken, uklízení balkonu a celého bytu, nechte úklid tenhle rok plavat. Ukliďte je to nejpotřebnější. Špinavá okna vydrží do jara a s přebíráním domácnosti můžete začít jako s předsevzetím do nového roku. Úklid vám nikam neuteče a mnohdy se jedná jen o váš vnitřní pocit, že je nutné vše uklidit.

Cukroví

Velký stres přichází také z toho, abyste stihli napéct všechno cukroví, které chcete. Nepečte letošní rok 10 druhů, ale upečte jen 5 či 6 druhů, které jsou vaše nejoblíbenější. Ideální je také rodinné pečení, kdy se domluvíte s blízkými a pečete společně více dávek cukroví, které si pak rozdělíte.

Hygge momenty

Za to si o vánočních svátcích dopřejte tzv. hygge momenty. Naučte se užívat si obyčejné chvilky a prožít běžné momenty příjemně. Čeká vás pečení cukroví? Pusťte si příjemnou hudbu, zapalte si svíčky, dopřejte si vaječný koňak a řekněte vašim blízkým, ať vám pomohou. Díky tomu se z rutiny pečení stanou krásné vzpomínky.

Procházky

Před stresem vás ochrání také pravidelný pohyb. Mnohdy stačí denně vycházet alespoň na půlhodinové vycházky, díky kterým si vyčistíte hlavu, provětráte se a bude se vám lépe spát. Venku také zapomenete na stres a zjistíte, že dárky a tuny cukroví nejsou tím nejdůležitějším.

Odpočinek

Zimní období vyžaduje od organismu také více odpočinku a klidu. Dopřejte svému tělu to, co potřebuje a pravidelně odpočívejte. Může se jednat o aktivní odpočinek, například při procházce či józe, ale také se můžete pustit do čtení a poslechu hudby. Myslete na své zdraví a dejte přednost pohodě před stresem.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X