Tipy na rozpraskané rty

Na suché a rozpraskané rty trpí někdo více, jiný méně. Obvykle se s tímto problémem potýkají více ženy, než muži. Nejhorším obdobím je zimní větrné a mrazivé počasí, které vysušuje nejen rty, ale i ostatní nechráněné části pokožky. Rty nejprve zhrubnou a poté začnou praskat, zvláště pokud pobyt venku rychle vystřídá přechod do tepla. Nejprve se dostaví pocit pálení rtů a pokud dotyčný rychle nezasáhne, začnou mu rty praskat.

Důležitost prevence

Důležité je používat pomádu, nejznámější je jelení lůj, nebo výživnou rtěnku, která rty před nepříznivými vlivy ochrání. Dobré je potírat rty vazelínou, krémem či balzámem na rty. Při pobytu na slunci používejte masti na rty s ochranným faktorem 15-20 a balzám si nanášejte i během turistiky ve vyšších nadmořských výškách.

Někdy bývá příčinou nedostatečná hydratace, proto je i v zimě třeba dodržovat pitný režim. Pokud i přes účinnou prevenci dojde k popraskání rtů, pak existují na rychlé ošetření nejrůznější přírodní prostředky.

Význam medu

Med používali na tento neduh již naši předkové. Pravý med se nanese na rty a nechá působit 15 minut, aniž bychom jej lízali. Med má schopnost rty vyživovat, vyhlazovat, zklidnit a urychlit hojení. Je totiž zdrojem vitamínů, minerálů, aminokyselin a obsahuje řadu vitamínů a jiných přírodních složek.

Na noc můžeme použít směs tvořenou ze stejného dílu medu, oleje a citrónové šťávy. Citrón desinfikuje, olej vyživuje a „promašťuje“. Směs je třeba dobře promíchat a nanést na rty před spaním, jelikož v noci má naše tělo zvýšenou schopnost regenerace, která se touto maskou podpoří.

Někdy stačí rty medem jen potřít, nechat chvíli působit a pak olíznout. Také si můžete vytvořit domácí peeling z medu a hnědého cukru nebo z medu a kávy. Touto směsí stačí rty chvíli masírovat a po chvíli budou hladké. Peeling se v zimě doporučuje provádět zhruba dvakrát do měsíce.

Olivový olej

Je známý svými hydratačními a zvláčňujícími účinky. Obsahuje vitaminy A,D,K a E a kyselinu linolovou, která kůži posiluje.

Lékaře vyhledejte, když:

  • rty začnou mokvat a objeví se i výtok
  • popraskané rty nezregenerují ani po 10 dnech
  • trápí-li vás popraskané rty a koutky pravidelně.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X