7 míst, kterých byste se neměli dotýkat holýma rukama

Celá řada studií ukazuje, že ruce jsou nejčastější přenašeči bakterií, které ohrožují naše zdraví. Přestože si ruce pravidelně umýváme, dotýkáme se některých povrchů v našem prostředí a ohrožujeme tak naše zdraví. Riziko se zvyšuje v případě, že nosíte šperky nebo máte dlouhé nehty. Dejte pozor na tyto části těla:

1. Obličej

Sahání na obličej holýma rukama by mělo být omezeno na minimum. Pokud saháte holýma rukama na obličej v průběhu dne, vystavujete jej riziku nákazy nebezpečnými kožními infekcemi.

2. Ušní laloky

Můžete ohrozit zdraví zvukovodů. Americký otolaryngolog John K. Niparko tvrdí, že kůže v této části těla je velmi tenká a náchylná k zánětu. Časté svědění uší může způsobovat řadu zdravotních obtíží, které vyžadují odpovídající lékařskou, nikoli domácí, péči.

3. Oči

Kontakt s očima může způsobovat jejich zarudnutí nebo zanesení závažné infekce. Pokud máte potíže s očima, nesnažte se je vyřešit sami, ale navštivte odborníka.

4. Ústní dutina

Studie zveřejněná v časopise Journal of Applied Microbiology ukazuje, že třetina všech infekcí v těle pochází právě z této cesty.

5. Nosní dutina

Lidé, kteří si sahají do nosu, mají o 51% větší šanci nákazy bakteriemi.

6. Místo pod nehty

Odborníci doporučují kratší nehty. Kůže pod nimi je citlivá a představuje jakési „kapsy“ v nichž se drží bakterie. Riziko je větší, pokud si místo pod nehty pravidelně nečistíte.

7. Konečník

Nacházejí se zde bakterie, které mohou být pro lidské zdraví nebezpečné. Po každém kontaktu s touto částí těla je potřeba si ruce důkladně omýt.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X