Většina lidí má ráda svůj smartphone a používá ho na všechno, od vyhledávání oblíbených receptů až po online chatování s přáteli. Možná nebudete chtít slyšet, že váš telefon má škodlivý vliv na vaše zdraví. Jedná se především o modré světlo z telefonu.

Nebezpečné modré světlo

Modré světlo je součástí světelného spektra. Nicméně noční expozice, která je vysílána na vysoké úrovni chytrými telefony, tablety, notebooky a dalšími zdroji (obrazovky LED), může poškodit váš zrak či potlačit produkci hormonu melatoninu, který podporuje váš přirozený spánek.

Vědci potvrdili vztah mezi smartphony a následujícími zdravotními problémy či chorobami:

  • Riziko rakoviny

Modré světlo ovlivňuje náš spánek v noci a zvyšuje riziko vzniku rakoviny, zejména rakoviny prsu a prostaty. Modré světlo potlačuje tvorbu melatoninu, který je přirozenou obranou proti rakovině.

  • Nespavost

Jak již bylo uvedeno výše, modré světlo ovlivňuje hladinu melatoninu. Tento hormon potřebujeme pro normální spánkový cyklus. Nedostatek melatoninu způsobuje nepravidelný spánek a způsobuje následující problémy: obezitu, deprese, kardiovaskulární potíže, problémy s pamětí, předčasné stárnutí, snížené reakce.

  • Potíže se zrakem

Modré světlo poškozuje naši sítnici a způsobuje makulární degeneraci a katarakt. Vědci vysvětlují, že někteří 35 letí pacienti mají stejné problémy jako starší lidé a to kvůli nadměrnému používání smartphonů. Vědci však potřebují provést další výzkum, který podpoří toto tvrzení.