Pivní speciál: Jak vzniká pivní mozol a proč je pivo pro muže nebezpečnější?

Pití piva se často spojuje s nárůstem tukové vrstvy v těle, obzvlášť v oblasti břicha. Tomu se často říká pivní břicho. Ale opravdu to má na svědomí pivo? V tomto článku se podíváme na všechny důkazy!

Co je to vlastně pivo?

Pivo je alkoholický nápoj, který se vyrábí z obilnin, jako jsou žito, pšenice či ječmen, které se fermentují kvasnicemi. Ochucuje se pomocí chmele, který mu také dodává onu typickou hořkou chuť, díky své hořkosti navíc vyrovnává sladkost cukru ze zrn. Některé druhy piva se vyrábí také s příchutěmi ovoce, bylinek či koření.

Pivo se vaří v pěti krocích:

 1. Sladovnictví: Zrna se zahřívají, suší a loupají
 2. Rmutování: Zrna se namáčí ve vodě, aby se z nich uvolnily sacharidy. To má za následek sladkou tekutinu, takzvaný „slad“.
 3. Vaření: Slad se uvaří a chmel dodá pivu typickou příchuť.
 4. Kvašení: Do směsi se přidá droždí a slad se nechá zkvasit do podoby alkoholu a oxidu uhličitého.
 5. Stáčení: Pivo se uloží do lahví a nechá se zrát.

Síla piva závisí na množství alkoholu, který obsahuje, což se měří jako „objem alkoholu“ (ABV – alcohol by volume). To určuje množství alkoholu ve 100 ml nápoje vyjádřeno v procentech.

Podíl alkoholu v pivu se pohybuje obvykle kolem 4-6 %. Nicméně může být také velmi malý (0,5 %) anebo naopak velmi výrazný (40 %).

Hlavní druhy piva představují světlé pivo, černé pivo, pšeničné pivo a to nejoblíbenější, ležák. Různost těchto piv ovlivňuje způsob vaření – jaká sládci použili zrna, jak dlouho se pivo vařilo či jaké látky pivo aromatizovaly.

Shrnutí: Pivo je alkoholický nápoj, který se vyrábí kvašením obilí s kvasinkami. Existuje mnoho druhů piva různících se v síle, barvě i chuti.

Výživové hodnoty piva

Výživová hodnota piva záleží na jednotlivých druzích. Nicméně pro 350 ml klasického piva se zhruba čtyřmi procenty alkoholu jsou údaje následující:

 • Kalorie: 153
 • Alkohol: 14 gramů
 • Sacharidy: 13 gramů
 • Bílkoviny: 2 gram y
 • Tuky: 0 gramů

Pivo rovněž obsahuje malé množství dalších živin, jako je sodík, draslík a hořčík. Není ale tím nejlepším zdrojem těchto minerálů, protože byste potřebovali vypít jeho velké množství, abyste uspokojili své denní potřeby.

Je důležité uvědomit si, že piva s vyšším obsahem alkoholu obsahují také více kalorií. To proto, že alkohol obsahuje zhruba sedm kalorií na gram. To je sice víc než sacharidy a bílkoviny (4 kalorie na gram), ale méně než tuky (9 kalorií na gram).

Závěr: Pivo obsahuje velké množství sacharidů a bílkovin, ale jinak téměř žádné další živiny. Obsah kalorií v pivu závisí na jeho síle – čím víc alkoholu obsahuje, tím víc kalorické je.

3 způsoby, jak může pivo způsobit ukládání tuku

Existuje několik způsobů, jak může pití piva zapříčinit tloustnutí v oblasti pasu.

Tyto tři zahrnují nadměrnou spotřebu kalorií, zabraňování tělu spalovat tuky a zvyšování obsahu fytoestrogenů ve vašem jídelníčku.

Uvádíme tři hlavní důvody, proč může pivo značně ovlivnit nárůst pivního břicha:

 1. Zvyšuje váš příjem kalorií

Pivo obsahuje stejný počet kalorií jako nealkoholický nápoj, takže má předpoklad přidat do vašeho jídelníčku spoustu kalorií. Některé studie ukázaly, že pitím alkoholu si můžete na krátkou dobu zvýšit apetit, protože budete jíst víc, než byste za jiných okolností chtěli. Kromě toho se ukazuje, že lidé často nadměrný příjem kalorií získaných pitím piva kompenzují nedostatkem dalších potravin a vynecháváním jídel. To znamená, že pravidelné pití piva by mohlo dlouhodobě zvýšit váš kalorický příjem.

 1. Pivo zabraňuje spalování tuků

Pitím alkoholu zabráníte svému tělu, aby aktivně spalovalo tuky. To proto, že vaše tělo dá přednost spálení přijatého alkoholu namísto jiných zdrojů energie, jako jsou právě zásoby tuku. Teoreticky to znamená, že pravidelné pití vede ke zvýšení tukových zásob. Studie nicméně došly k různým výsledkům. Dlouhodobé pití piva v rozumných dávkách (méně než 500 ml denně) zřejmě nevede k nárůstu tělesné hmotnosti či tuku v břišních oblastech.

Přesto platí, že čím víc piva pijete, tím snadnější je cesta k nárůstu hmotnosti.

 1. Obsahuje fytoestrogeny

Květy chmelu se používají, aby dodaly pivu charakteristickou příchuť. Tato rostlina je známá pro velké množství fytoestrogenů, které podporují činnost ženských hormonů, estrogenů, v těle. Kvůli obsahu fytoestrogenů se spekuluje o tom, že v mužích vyvolává jejich množství obsažené v pivu nikoliv hormonální změny, ale právě ukládání břišního tuku. Přestože je možné, že lidé požívající pivo v sobě mají větší množství fytoestrogenů, neví se přesně, jak tato skutečnost ovlivňuje jejich váhu či stav tukové vrstvy.

Závěr: Pivo může zvýšit počet kalorií, které přijímáte a zabránit vašemu tělu, aby spalovalo tuky. Účinky fytoestrogenů na pivní břicho nejsou známé.

Opravdu pivo způsobuje tloustnutí?

Tuk, který se ukládá kolem pasu, se považuje za ten nejhorší a nejnebezpečnější pro zdraví člověka. Vědci jej nazývají viscerálním tukem. Viscerální tuk je metabolicky aktivní, což znamená, že pracuje s hormony v těle. Může ovlivňovat funkčnost vašich orgánů a zvyšovat riziko chorob, jako jsou metabolický syndrom, cukrovka druhého typu, srdeční onemocnění nebo rakovina.

I lidé s normální hmotností jsou vystaveni většímu riziku zdravotních problémů, pokud mají velké množství břišního tuku. Některé studie odkazují na skutečnost, že právě požívání nápojů, jako je pivo, zapříčiňuje přibývání vrstvy tuku v oblasti břicha. Jedna ze studií zjistila, že muži, kteří pijí zhruba tři půllitry piva denně, mají až v osmdesáti procentech případů větší množství břišního tuku než ti, kteří tolik nepijí.

Zajímavé je, že jiné studie tvrdí, že každodenní půllitr piva s sebou nenese žádná rizika. Ty však nepřipočítávají další faktory, proč tomu tak je. Například že lidé, kteří pijí přiměřené množství piva, mohou mít současně mnohem zdravější a vyváženější jídelníček. Většina studií potvrdila, že konzumace piva vede jak k nárůstu hmotnosti, tak k vrstvě břišního tuku. To ale znamená, že pivo nezpůsobuje ukládání tuku jen v oblasti břicha, ale ve skutečnosti po celém těle.

Problém s nárůstem hmotnosti bude možná více trápit ty, kteří už nyní mají nadváhu, na rozdíl od lidí s optimální váhou. Je dokázáno, že čím víc vypijete, tím víc se zvyšuje riziko nárůstu hmotnosti a získání takzvaného „pivního břicha“.

Závěr: Pitím vysokého množství piva se zvyšuje riziko přibírání na váze a tloustnutí v oblasti pasu.

Muži jsou ohroženi více než ženy

Souvislost mezi tloustnutím a pitím alkoholu je výraznější v případě mužů než v případě žen. Důvodem je fakt, že muži mají sklony pít více než ženy, možná až třikrát tolik.

V mužích se také tuk ukládá mnohem hůře a nerovnoměrněji než v ženách, což znamená, že pokud přibírají na váze, projevuje se to hlavně tloustnutím v pase. Kromě toho se ví, že muži pijí pivo více než ženy. To může být důležitý ukazatel, protože pivo obsahuje mnohem víc kalorií než jiné druhy alkoholu.

Například 45 ml pálenky obsahuje zhruba 97 kalorií a klasická sklenice červeného vína (150 ml) přibližně 125 kalorií. Průměrný půllitr piva obsahuje víc než oba předchozí příklady dohromady, až 153 kalorií.

Dalším důvodem, proč mají muži častěji pivní břicho, je vliv alkoholu na mužský hormon testosteron. Pitím alkoholických nápojů, jako je pivo, se snižuje hladina testosteronu v těle.

To je důležité si uvědomit, neboť nízká hladina testosteronu může podpořit nárůst hmotnosti, obzvlášť v oblasti břicha. Ve skutečnosti je hladina testosteronu 52 % obézních mužů na nejnižší pozici z průměrných hodnot. Průzkumy ukázaly, že pivní břicho se s větší pravděpodobností vytvoří u mužů.

Závěr: Muži pijí více než ženy, což může způsobovat větší přibírání na váze. Pitím alkoholu se rovněž snižuje hladina testosteronu, mužského hormonu, která podporuje riziko tloustnutí.

Jak ovlivňují jiné druhy alkoholu tloustnutí v oblasti břicha?

Nejpravděpodobnějším způsobem, kterým pivo přispívá k tloustnutí, je jeho výrazný zásah do množství kalorií, které přijímáte.

Jiné druhy alkoholu, jako jsou pálenky a víno, mají méně kalorií než pivo. To znamená, že se jejich užíváním v rozumné míře velkému riziku tloustnutí nevystavujete. Jako zajímavost můžeme uvést zjištění, že víno pijí nejčastěji osoby s podváhou nebo optimální váhou na spodní hranici.

V rámci tohoto zjištění bylo dokázáno také to, že lidé pijící víno mají mnohem vyváženější a zdravější jídelníček než konzumenti piva a tvrdého alkoholu. Studie také ukázaly, že množství alkoholu, který konzumujeme a frekvence jeho užívání, ovlivňuje také náš vzhled.

Nejhorší chování, které vede ke vzniku pivního břicha, je nezřízené propadnutí alkoholu. Studie zjistily, že pitím čtyř a více sklenic najednou zvyšujete riziko hromadění břišního tuku, nezáleží na tom, jaký nápoj si vyberete.

Jedna ze studií prokázala, že lidé, kteří vypijí pouze jednu sklenici denně, netrpí zvýšeným množstvím tuku v oblasti břicha. Ti, kteří průměrně pijí málo, ale příležitostně si dopřejí velké množství alkoholu najednou, jsou na dobré cestě k nárůstu hmotnosti.

Závěr: Jiné alkoholické nápoje mají sice méně kalorií než pivo, ale tvrdý alkohol jako takový zvyšuje nárůst hmotnosti.

Jak se zbavit pivního břicha

Nejlepším způsobem, jak se zbavit pivního břicha, je držet dietu a cvičit. Pokud pijete ve velkém množství, měli byste také zvážit omezení množství přijatého alkoholu nebo rovnou přestat pít. Zkuste se vyhnout nezřízenému pití nebo pití velkého množství alkoholu v krátkém časovém úseku. Naneštěstí neexistuje dokonalá dieta, která by zaručovala úbytek břišního tuku. Vhodné diety obsahují malé množství masa, sladkých nápojů a kalorických potravin.

Cvičení je dalším účinným způsobem jak pro muže, tak pro ženy. Všechny druhy cvičení mohou pomoci zbavit se tuku v oblasti břicha. Cvičení má navíc spoustu dalších výhod pro naše zdraví, nejen snižování hmotnosti. Proto je to ta nejlepší věc, kterou pro své zdraví můžete pravidelně vykonávat.

Závěr: Nejlepším způsobem, jak se zbavit pivního břicha, je snížit příjem alkoholu, pravidelně cvičit a zlepšit svůj jídelníček.

Závěrem

Pití piva může přispět k nárůstu hmotnosti a tuku v jakékoliv oblasti – včetně břišního tuku. Mějte na paměti, že čím více vypijete, tím pravděpodobnější je přibírání na váze. Vypitím jednoho půllitru piva denně nejspíš pivního břicha nedocílíte. Pokud ale pijete velké množství piva najednou nebo pravidelně, spolu s nárůstem hmotnosti se dočkáte dalších zdravotních potíží. Abyste snížili riziko nárůstu hmotnosti, udržujte příjem alkoholu v rozumné míře a žijte zdravě a aktivně.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X