7 zdravotních přínosů Yerba mate

Yerba mate, či jen maté, je tradiční jihoamerický nápoj, který získává celosvětovou popularitu. Říká se, že má sílu kávy, zdravotní přínos čaje a přináší dobrou náladu jako čokoláda. Pravděpodobně už jste o něm slyšeli, ale ještě jste ho neochutnali. Připravuje se z lístků vysokého stálezeleného stromu zvaného cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis). V našich končinách byste ho však hledali marně, pěstuje se na území Argentiny, Brazílie, Chile, Uruguaye a Paraguaye. Představíme si jeho 7 hlavních přínosů pro naše zdraví.

1. Obsahuje antioxidanty a živiny

Yerba mate obsahuje několik užitečných rostlinných látek:

  • Xanthiny: Tyto sloučeniny působí jako stimulanty. Obsahují kofein a theobromin, které se také vyskytují v čaji, kávě a čokoládě.
  • Saponiny: Tyto hořké sloučeniny mají určité protizánětlivé vlastnosti a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v těle.
  • Polyfenoly: Jedná se o velkou skupinu antioxidantů spojených se sníženým rizikem mnoha onemocnění.

2. Může pomoci zvýšit energii a zlepšit duševní zaměření

Yerba mate obsahuje méně kofeinu než káva, ale víc než šálek čaje. Proto, stejně jako všechny ostatní kofeinové potraviny nebo nápoje, může zvýšit vaši energii a způsobit, že se budete cítit méně unavení.

3. Může zlepšit fyzickou výkonnost

Kofein je také známý tím, že zlepšuje svalové kontrakce, snižuje únavu a zlepšuje sportovní výkon až o 5%. Vzhledem k tomu, že Yerba mate obsahuje mírné množství kofeinu, mohou ti, kteří jej pijí, očekávat zlepšení své fyzické výkonnosti.

4. Může chránit před infekcemi

Yerba mate může pomoci zabránit infekcím bakterií, parazitů a hub.

5. Může podpořit imunitní systém

Yerba mate obsahuje saponiny, které jsou přírodní sloučeniny s protizánětlivými vlastnostmi. Navíc poskytuje malé množství vitaminu C, vitamínu E, selenu a zinku. Tyto antioxidanty mohou posílit váš imunitní systém a podporovat zdraví.

6. Snižuje hladinu cukru v krvi

Yerba mate může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a snížit komplikace při diabetu.

7. Může pomoci snížit riziko srdečního onemocnění

Yerba mate obsahuje antioxidační sloučeniny, jako jsou například deriváty kofeoyl a polyfenoly, které mohou chránit před srdečními chorobami.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Je málo pravděpodobné, že příležitostné pití Yerba mate způsobí zdravotní obtíže zdravým, dospělým jedincům. Avšak ti, kteří jej pijí pravidelně, mohou být vystaveni těmto rizikům:

  • Rakovina – Studie ukazují, že požití velkého množství Yerba mate po dlouhou dobu může zvýšit riziko rakoviny horních cest dýchacích a zažívacího traktu. Jedním z možných vysvětlení je, že mate obsahuje polycyklické aromatické uhlovodíky, známé karcinogeny, také nalezené v tabákovém kouři a grilovaném masu.
  • Nežádoucí účinky související s kofeinem – Yerba mate obsahuje kofein. Příliš mnoho kofeinu může způsobit bolesti hlavy, migrény a vysoký krevní tlak u některých jedinců. Těhotné ženy by měly omezit příjem na maximálně tři šálky denně. Příliš mnoho kofeinu může zvýšit riziko potratu a nízké porodní hmotnosti.
  • Lékové interakce – Studie ukazují, že některé sloučeniny v Yerba mate mají aktivitu inhibitoru monoaminooxidázy (MAOI). MAOI jsou často předepisovány jako léky proti depresi a Parkinsonově nemoci. Proto by jednotlivci, kteří užívali léky s MAOI, měli používat Yerba mate s opatrností.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X