6 důvodů, proč potřebujete kolagen a jak ho získat

Kolagen je protein vyskytující se v našem těle. Najdeme jej v kostech, kůži, svalech, nervech, cévách, šlachách i v zažívací soustavě. Podporuje pevnost a pružnost naší kůže. Jeho produkce se v našem těle, s přibývajícím věkem, snižuje. To je důvod, proč se tvoří vrásky, pokožka je pokleslá, bolí nás klouby. Dalšími faktory, které snižují produkci kolagenu, jsou životní styl (strava s vysokým obsahem cukru), kouření a velké množství slunečního záření.

Kolagen také obsahuje velké množství esenciálních aminokyselin (arginin, glutamin, glycin, prolin). V případě nemoci či stresu naše tělo neprodukuje tyto aminokyseliny v dostatečném množství. Prolin a glycin podporují arteriální stěny, snižují množství tuku v tepnách a minimalizují jeho hromadění. Zdravé tepny znamenají zdravé srdce. Glycin navíc zajišťuje tvorbu zdravé DNA, podporuje správnou funkci našich buněk.

Přinášíme některé příklady, proč je důležité mít v těle správnou hladinu kolagenu.

1. Zdravá kůže a pomoc v boji proti stárnutí

Kolagen může pomoci snížit výskyt vrásek a obnovit mladistvý vzhled a elasticitu kůže. Jakmile naše tělo začne snižovat produkci kolagenu, pokožka začíná vykazovat známky opotřebení – vznikají vrásky, pokožka se povoluje a stává se tenčí.

2. Posiluje klouby, kosti a chrupavku

Jedna z aminokyselin, která se nachází v kolagenu glycinu, je nezbytnou součástí procesu, který udržuje všechny pojivové tkáně kolem našich kloubů zdravé. Chrupavka se časem opotřebovává, kosti se třou o sebe a tento proces způsobuje bolesti a zánět. V důsledku stárnutí dochází k nižší produkci kolagenu, proto je potřeba jej doplňovat, aby kosti a klouby správně fungovaly.

3. Růst vlasů a nehtů

Vlasy a nehty se skládají převážně z keratinu, což je vláknitý protein. Mnoho lidí proto užívá kolagen k dosažení delších, silnějších vlasů a nehtů. Pokud naše tělo nedostane potřebné aminokyseliny, může to mít za následek slabé, křehké a pomalu rostoucí vlasy a nehty.

4. Trávení

Pokud trpíte trávicími problémy jako je IBS, ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba, může vám kolagen pomoci zmírnit obtíže spojené s těmito zdravotními problémy.

5. Ztráta hmotnosti

Kolagen je skvělý zdroj bílkovin. Konzumace více bílkovin pomáhá snížit celkový příjem potravy. Protein podporuje pocit spokojenosti a plnosti.

6. Lepší pocit

O glycinu je známo, že podporuje spánek a snižuje pocit stresu.

Jak užívat kolagen?

Kolagen je dnes snadno dostupný v mnoha obchodech a v každé lékárně, nejčastěji se prodává v hydrolyzované formě v kapslích nebo jako prášek bez chuti. Ten můžete přidat třeba do ranní kávy, čaje, do polévek, masa či džusu.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X