10 nejlepších využití peroxidu vodíku pro zdraví i domácnost

Peroxid vodíku je již celé generace základem každé domácí lékárničky. Jedná se přitom jen o vodu s extra atomem kyslíku navíc, tento jedinečný poměr dal za vznik nenahraditelné kapaliny, která je známá jako H2O2 a je snadno dostupná každému.

Peroxid vodíku je dostupný v mnoha podobách, na trhu je k dispozici i ve velmi koncentrovaných formách, pro lidské zdraví se však využívá jen v nízké koncentraci. Většina lidí ho používá jako dezinfekční prostředek k dezinfekci drobných poranění, nejčastěji řezných ran a odřenin. Dokáže skvěle bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím, účinně odstraňuje toxiny a zabíjí bakterie.

Pro zdravotní použití a domácnost používáme pouze 3% peroxid vodíku. V této koncentraci je nejrozšířenější a snadno ho koupíme v každé lékárně nebo i drogerii. Peroxid vodíku má velmi širokou škálu použití pro tělo i domácnost, o kterých většina lidí ani netuší. Představíme si tedy jeho nejlepší využití, abyste i vy mohli poznat jeho skutečný potenciál.

1. Účinně bělí zuby

Peroxid vodíku je jedním z nejlepších prostředků na vybělení žlutých zubů, dokonce ho obsahuje i velké množství zubních past slibujících bílé zuby. Mírný bělící efekt peroxidu vodíku dokáže rozzářit úsměv již během několik týdnů používání.

  • Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vlažné vody. Následně tuto směs po několik sekund převalujte v ústech. Následně směs vyplivněte a vypláchněte si ústa čistou vodou. Pokud budete směs používat 1-2x denně, brzy můžete zaregistrovat bělejší zuby.
  • Případně můžete smíchat trochu peroxidu vodíku s ½ lžičky jedlé sody tak, aby měla směs konzistenci pasty. Následně si ve směsi namočte vatový tampon a aplikujte ji na zuby. Poté si důkladně vypláchnete ústa vodou. Tento postup opakujte 1-2x týdně.

Poznámka: Ujistěte se, že peroxid vodíku nespolknete. Peroxid vodíku používejte s mimořádnou opatrností, jelikož může podráždit dásně a citlivé zuby.

2. Bělí nehty

Pokud vás trápí žluté nehty, peroxid vodíku vám je pomůže vybělit. Dokáže vás zbavit nepřirozené barvy nehtů a odstranit nevzhledné žluté skvrny.

  • Smíchejte 3 až 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku v ½ šálku vody. Namočte nehty v roztoku po dobu 2 až 3 minut. Potom je jemně drhněte pomocí měkkého zubního kartáčku, nakonec je důkladně opláchněte vodou. Postup opakujte 1-2x týdně po dobu několika měsíců.
  • Pokud máte na nehtech odolné skvrny, které nemizí, namočte v peroxidu vodíku vatový tampónek, potírejte s ním nehty a následně je odrhněte zubním kartáčkem.

Poznámka: Použití peroxidu vodíku může způsobit, že vaše nehty budou lehce vysušené, vetřete do nich proto trochu olivového nebo kokosového oleje a budou opět vypadat dokonale zdravě.

3. Eliminuje houbové infekce na nehtech

Peroxid vodíku má antiseptické vlastnosti, které pomáhají bojovat s houbovými infekcemi. Kromě houbové infekce dokáže účinně odstranit i mozoly nebo kuří oka.

  1. Připravte směs stejného dílu vody a peroxidu vodíku.
  2. Směs dejte do spreje nebo rozprašovače.
  3. Před spaním směs aplikujte za pomoci spreje na postižené prsty.
  4. Nechte ji působit přes noc.
  5. Druhý den ráno omyjte postiženou oblast vlažnou vodou.
  6. Poté jemně odrhněte nehty za pomoci zubního kartáčku.
  7. Používejte tento lék každý den, zhruba po dobu měsíce, vaše problémy by poté měly zmizet.

4. Pomáhá s akné

Akné je jedním z problémů, se kterými rovněž pomůže peroxid vodíku. Peroxid vodíku oxiduje v prostředí, na kterém je použitý. Takže pokud ho aplikujete na akné, začne oxidovat buněčné stěny bakterií a naruší jejich chemickou strukturu, což je zabije. Jakmile jsou bakterie zničené, akné začne ustupovat.

  1. Očistěte pokožku za pomoci nějakého jemného čistícího prostředku.
  2. Namočte tampón do peroxidu vodíku a aplikujte ho na postiženou oblast.
  3. Nechte ho působit po dobu 1-2 minut.
  4. Opláchněte si pokožku a naneste tenkou vrstvu hydratačního krému bez oleje.
  5. Opakujte 1-2x denně, dokud akné nezmizí.

Poznámka: Nepoužívejte peroxid vodíku na citlivou pokožku.

5. Podporuje zdraví ústní dutiny

Peroxid vodíku má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, což z něj činí účinný prostředek pro podporu zdraví ústní dutiny. Díky tomu snižuje nárůst patogenů v ústech, což snižuje riziko zubního plaku, zánětu dásní a dalších perorálních problémů. Dokáže rovněž poskytnout úlevu od bolesti zubů a to zejména díky svým antibakteriálním vlastnostem.

  • Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vody. Kloktejte ho podobně, jako byste používali ústní vodu. Poté směs vyplivněte a vypláchněte si ústa čistou vodou.
  • Případně si namočte kartáček na zuby v peroxidu vodíku a následně si vyčistěte zuby jako obvykle.

6. Uvolňuje ušní maz

Peroxid vodíku vám pomůže se zbavit přebytečného ušního mazu. Vzhledem ke své šumivé povaze vás zbaví nejen mazu, ale i prachu a dalších nečistot, které se mohou v ušním kanálku usadit. Také přispívá ke snížení nepříjemného svědění v důsledku přítomnosti ušního mazu.

  1. Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vody.
  2. Lehněte si na bok a aplikujte směs do ucha, například za pomoci kapátka.
  3. Počkejte 5 minut a poté se otočte na opačnou stranu, aby směs díky gravitaci sama vytekla ven.
  4. Setřete ušní maz za pomoci čistého ubrousku nebo hadříku.

7. Pomáhá s kandidovou infekcí

Díky svým antibakteriálním a antifungálním vlastnostem si peroxid vodíku poradí i s kandidovou infekcí. Peroxid vodíku se při aplikaci rozkládá na vodík a kyslík a tím pomáhá eliminovat houbovou kvasinkovou infekci. Pomáhá tělu zbavit se přemnožených kvasinek přirozenou cestou.

  • Přidejte 1 lžičku peroxidu vodíku do 1 šálku vody. Následně roztok naneste na postiženou oblast. Počkejte 10 minut a poté oblast opláchněte vlažnou vodou. Tento postup opakujte 1-2x denně po dobu několika dnů.
  • Pokud trpíte nepříjemnými afty, přidejte 5-7 kapek peroxidu vodíku do 1 šálku vody. 2x denně tuto směs kloktejte, vždy po dobu několika minut, dokud infekce nezmizí. Směs nikdy nepolykejte.
  • Při vaginální kvasinkové infekci smíchejte 1 šálek peroxidu vodíku ve vlažné koupeli. Vaše tělo by mělo být v koupeli ponořené po dobu 15 až 20 minut. Tento postup opakujte každý den.

8.Vyčistí plísně

Přítomnost plísně v domě je vždy něčím, co dokáže dopřát mnoho bezesných nocí. Přítomnost plísní a hub vede k četných zdravotním problémům, včetně zeslabené imunity. Pokud chcete plíseň zastavit, opět vám pomůže peroxid vodíku. Jeho antimykotické vlastnosti pomohou s likvidací plísní a hub, které vám doposud činily problémy.

  1. Nalijte peroxid vodíku do spreje.
  2. Aplikujte ho na místa napadená plísní.
  3. Nechte ho působit alespoň po dobu 10 minut.
  4. Následně oblast vydrhněte, abyste se zbavili zbytků plísně.
  5. Poté peroxid z daného místa setřete a plíseň by měla být pryč.
  6. Postup opakujte podle potřeby.

9. Čistí skvrny na koberci

Peroxid vodíku funguje také jako skvělý odstraňovač skvrn. Díky němu můžete odstranit skvrny od omáčky, kávy nebo dokonce i vína, z vašeho koberce. Peroxid dokáže vyčistit koberec, aniž by to narušilo jeho barvu nebo strukturu.

  1. Osušte mokrou skvrnu papírovým ubrouskem.
  2. Smíchejte 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu vodíku s tekutým prostředkem na nádobí.
  3. Směs nastříkejte na znečištěné místo a jemně ji rozetřete houbou.
  4. Následně místo vyčistěte za pomocí čisté vody.
  5. Poté osušte koberec bavlněným hadříkem a poté papírovým ubrouskem.

10. Dezinfikuje ovoce a zeleninu

Peroxid vodíku je skvělý k odstranění zbytků pesticidů a dalších nebezpečných přípravků, které najdeme na ovoci a zelenině. Pokud často konzumujeme produkty vystavené pesticidům, značně tak ohrožujeme své zdraví. Peroxid vodíku působí jako přírodní dezinfekční prostředek, který umí zabít četné bakterie, dokonce i bakterie jako E. Coli. Rovněž pomůže udržet plodiny po delší dobu čerstvé.

  1. Nalijte peroxid vodíku do rozprašovače.
  2. Lehce s ním posprejujte ovoce nebo zeleninu.
  3. Nechte ho působit po dobu asi 5 minut.
  4. Následně plodiny opláchnete pod tekoucí vodou a osušte.
  5. Používejte dle potřeby.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X