10 zdravotních přínosů poslouchání hudby

Hudba je mnohem více, než jen krásná melodie. Bylo zjištěno, že má i celou řadu přínosů pro naše zdraví. Může pomoci od bolesti a zlepší naše duševní i fyzické zdraví. Představíme si 10 důvodů, proč byste měli pravidelně poslouchat hudbu.

1. Zvýší práh bolesti

Ukázalo se, že hudba má obrovské účinky v oblasti bolesti, ať už je to chronická bolest, jako je revmatoidní artritida nebo bolest, která se vyvine během a po léčebných procedurách. Jedna velmi specifická výzkumná studie zjistila, že hudba pouštěná během operace snížila hladinu bolesti po chirurgickém zákroku a hudba pouštěná po operaci pomohla pacientovi cítit méně úzkosti a bolesti. Hudba nás může zklidnit, protože pomáhá přirozeně zpomalovat dýchání a srdeční frekvenci. Některé studie ukazují, že pomáhá urychlovat hojení, neboť podporuje uvolňování endorfinu.

2. Pomůže méně jíst

Jedna studie ukázala, že tlumené světlo v místnosti a přehrávání jemné hudby během jídel skutečně způsobilo, že lidé jedí pomaleji a menší porce jídla.

3. Stimuluje levou polovinu mozku

Studie provedená na univerzitě v Liverpoolu ukázala, že poslouchání hudby zvyšuje tok krve do levé části mozku. Zde je uložena logika a organizace. Takže poslouchání hudby může podpořit naše logické uvažování.

4. Indukuje meditativní stav mysli

Poslech pomalé a klidné hudby může změnit rychlost mozkových vln, takže naše činnost v oblasti mozkových funkcí bude téměř totožná se stavem spojeným s meditací.

5. Zlepšuje paměť

Pokud posloucháme hudbu ve velmi útlém věku, může se zpomalit úbytek mozkových buněk v období stárnutí.

6. Motivuje k lepším výkonům

Studie ukázala, že lidé, kteří poslouchají hudbu při jízdě na kole, běhu, joggingu nebo při cvičení, podávají lepší výkony a mají lepší výdrž.

7. Podporuje zdraví srdce

Hudba má stejný účinek jako smích. Emoce, které jsou stimulovány šťastnou a optimistickou hudbou, mají zdravý účinek na vaše krevní cévy.

8. Zmírňuje depresi

Ke zmírnění depresí pomáhá zejména klasická či meditativní hudba.

9. Zlepšuje spánek

Poslech klasické hudby před spaním sníží hladinu úzkosti, upraví srdeční rytmus a dýchání a pomůže tělu relaxovat. To všechno má pozitivní vliv na kvalitní spánek.

10. Snižuje úzkost

Efekt, který má hudba na úzkost, je téměř stejný, jako při masáži.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X