Co se děje s naším mozkem, když jedeme na dovolenou?

V kultuře, která je posedlá produktivitou a úspěchem, je příliš mnoho práce a velmi málo času na odpočinek. Zvláště pro náš mozek je však odpočinek velice důležitý. Co se s ním děje, když vyrazíme na dovolenou?

Mozek potřebuje odpočinek

Mozek během dne spálí velké množství energie, je to zhruba 20% celkové denní produkce našeho těla. Pokud používáme mozek aktivně, množství se ještě o 5-10% zvyšuje. Abychom udrželi naši mysl zdravou a produktivní, je potřeba odpočívat.

Když pracujeme, fungujeme v pohotovostním režimu a denně zpracováváme velké množství informací. Není divu, že jsem jimi přehlceni. Dovolená umožňuje mozku „vypnout“ a odpočívat, nesoustředit se na plnění žádných úkolů.

Mozek funguje dobře jen v případě, že není pod velkým tlakem. To je jeden z důvodům, proč bychom měli před důležitými úkoly, zkouškami či rozhodnutími odpočívat a relaxovat. Díky tomu se zlepšují naše kognitivní procesy, zejména pozornost a paměť.

Relaxační dovolená je nejlepším prostředkem proti stresu, což je fyzická reakce na tlak a přepracování.

Když jsme ve stresujícím prostředí, naše tělo začne vyrábět velké množství hormonů kortizolu a epinefrinu, které jsou navrženy tak, aby nás nastartovaly. Pro krátké období je to dobré. Pokud však tento stav trvá delší dobu, může vést k chronickému onemocnění, vyčerpání a stresu, proto potřebujeme odpočinek, při němž se regeneruje nejen tělo, ale i mozek.

Nemělo by být překvapením, že chronický stres vede ke zvýšení úrovně úzkosti a deprese. Lidé, kteří nemají pravidelně dovolenou, podléhají depresím a stresu daleko častěji, než ti, kteří relaxují. Během skvělé dovolené vaše tělo produkuje dost endorfinů, které působí proti škodlivým účinkům stresových hormonů popsaných výše.

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X