6 druhů semínek, která byste měli zařadit do jídelníčku

Semínka přinášejí celou řadu nutričních i zdravotních výhod – snižují záněty, zvyšují energii, poskytují kvalitní výživu a zlepšují celou řadu procesů v našem organismu. Která z nich byste měli zařadit do svého jídelníčku? Semínek je celá řada, představíme si ty nutričně nejdůležitější, která byste měli konzumovat pravidelně.

1. Lněné semínko

Lněné semínko se používalo po celá staletí nejen jako potravina, ale i jako lék. Obsahuje kyselinu alfa – linolenovou (ALA), která pomáhá chránit proti srdečním chorobám i artritidou. Tělo ji samo neprodukuje, tudíž ji musíme dodávat potravou a lněné semínko je ideální. Aby bylo zajištěno vstřebávání všech pozitivních látek, je potřeba konzumovat lněné semínko loupané či drcené.

  • Lněné semínko může poskytnout úlevu od zácpy

Obsahuje totiž rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Doporučená denní dávka vlákniny je u mužů 35 g na den a u žen 25 g na den. Přidáním lněného semínka do vaší potravy můžete doplnit potřebnou denní dávku vlákniny.

2. Chia semínka

Mají podobné účinky jako semínko lněné a také nabízejí podobné výhody. V minulosti se chia semínka používala nejen jako léčivé prostředky, ale i jako platidlo. Mají vysoký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů.

  • Pomáhají zpomalovat procesy stárnutí

Při přeměny potravy na energii vznikají v těle vedlejší produkty (volné radikály), které způsobují poškození, jež urychluje procesy stárnutí. Poškození volnými radikály lze minimalizovat konzumací potravin bohatých na antioxidanty. Antioxidační účinky byly zaznamenány i v chia semínkách.

Chia semínka

3. Dýňová semínka

Dýňová semena jsou spojována se zvýšenou kvalitou spánku. Jsou tedy ideální pro ty, kteří trpí nespavostí či dalšími poruchami spánku.

  • Mají pozitivní účinky v případě premenstruačních příznaků (PMS)

Dýňová semena obsahují minerál mangan, který ovlivňuje pohlavní hormony. Klinická studie zjistila, že ženy, které konzumovaly přibližně 5 mg manganu, měly méně příznaků PMS.

4. Slunečnicová semínka

Semena slunečnice byla původně používána americkými indiánskými kmeny jako součást tradičních ceremonií. V současné době jsou skvělým zdrojem vitamínů, především pak vitamínu E, díky němuž mají antioxidační vlastnosti.

  • Slunečnicová semínka mohou zvýšit energii

V semínkách je přítomna celá řada zdraví prospěšných látek – komplex vitamínu B, folát, riboflavin, pyridoxin, thiamin, kyselina pantothenová. To vše hraje důležitou roli při vytvářené energie, nezbytné pro naše tělo.

slunečnicová semínka

5 . Sezamová semínka

Sezam byl používán v tradiční čínské medicíně jako lék na závratě. Sezamová semena obsahují velké množství polynenasycených tuků, které je činí vhodnými pro zvýšení příjmu omega 3 mastných kyselin. Výhody zvýšení příjmu polynenasycených tuků zahrnují především snížení zánětu, snížení výskytu artritidy a prevenci srdečních onemocnění. Velmi významný je také sezamový olej.

sezamová semínka

6. Konopné semínko

Obsahuje široké spektrum aminokyselin, které jsou důležité pro různé funkce našeho těla. Obsahují minerální látku hořčík, jehož nedostatek může zvýšit produkci adrenalinu a kortizolu, hormonů, jejichž hladina se zvyšuje v období stresu.

konopná semínka

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X