Dýňová semínka dokáží zlepšit spánek, zrak, ale i vaší náladu

Podle nedávné španělské studie obsahují dýňová semínka silné látky, které mají schopnost účinně ničit rakovinné buňky. Kromě toho mohou tato semena zlepšit paměť. Což z nich dělá vynikající jídlo pro duševní i fyzické zdraví.

dynova-semenaDýňová semínka jsou ve skutečnosti účinná proti mnoha typům rakoviny a mají protizánětlivé vlastnosti. Podle jedné německé studie jsou dýňová semínka vhodná pro ženy, které procházejí menopauzou. Pokud je budou konzumovat na denní bázi, sníží tím pravděpodobnost rakoviny prsu až o 23%. Tato semena jsou bohatým zdrojem živin, vitamínů a minerálů, obsahují zejména zinek, hořčík, draslík, selen, vápník, železo, aminokyseliny, vitamin E a vitamin K. Jsou také bohatá na rostlinné sloučeniny známé jako fytosteroly, dále obsahují také porci antioxidantů.

Zlepšení spánku

Dýňová semínka jsou bohatá na aminokyselinu tryptofan. Naše tělo přeměňuje tuto aminokyselinu na serotonin, který se dále mění na melatonin. Studie zveřejněná v žurnálu Nutritional Neuroscience tvrdí, že je konzumace tryptofanu v dýňových semínkách srovnatelná s farmaceutickým tryptofanem, který se používá k léčbě nespavosti. Pokud máte problémy se spánkem, je vhodné konzumovat dýňová semínka několik hodin před spaním. Dodáte tak tělu tryptofan, ze kterého si vytvoří dostatek serotoninu a melatoninu pro klidnější spánek.

Zdravá pro zrak

Dýňová semínka jsou bohatým zdrojem zinku, který je životně důležitý pro náš imunitní systém. Kromě toho mohou zlepšit i usínání, zrak, stav pokožky, ale i náladu. Tato semena vám pomohou i s hubnutím, protože mají vysoký obsah bílkovin a postarají se vám o delší pocit sytosti, 30 gramů dýňových semínek obsahuje 5 gramů bílkovin.

Pomáhají udržovat hladinu draslíku

Tělo potřebuje draslík pro úlohy jako jsou kontrakce svalů, řízení tekutin, vyvážení hladiny minerálů a udržování správného krevního tlaku. Draslík může také pomoci se snížením recidivy ledvinových kamenů a úbytkem kostní hmoty s přibývajícím věkem.

Dospělý člověk by měl konzumovat alespoň 4700 mg draslíku každý den, což je dvakrát takové množství než většina lidí přijímá. Dýňová semínka jsou pozoruhodně bohatým zdrojem tohoto důležitého minerálu. V jednom šálku najdeme 558 mg draslíku.

seminka-dyne

Pomáhají udržovat zdravou prostatu

Dýňová semínka jsou ideální potravinou pro udržení zdravé prostaty. Extrakt nebo olej z dýňových semínek hraje důležitou roli v léčbě benigní hyperplazie prostaty (zvětšené prostaty). Podle studií je v dýňových semínkách ideální poměr živin, které mají na zvětšenou prostatu pozitivní vliv, jde zejména o lignany, zinek a fytosteroly. Zinek je pro zdravou prostatu nezbytný. Největší vliv však mají rostlinné steroly, pomáhají předcházet přeměně testosteronu na DHT (dihydrotestosteron), který podporuje zvětšování prostaty.

Udrží vám dobrou náladu

L-tryptofan, který je v dýňových semenech obsažený, vám přirozeným způsobem zlepší náladu, vhodný je zejména při depresích. Tělo díky němu tvoří serotonin (hormon štěstí).

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X