6 přírodních repelentů, díky kterým vás komáři obletí obloukem!

Léto, voda a grilovačky. Těšíte se na to celou zimu. Nemá to chybu. Pak to všechno začne a vám dojde, jaký háček to všechno má. Komáři. Tito bezostyšní vysavači krve nám znepříjemňují nejlepší období roku červenými svědivými hrbolky. Samozřejmě žijeme ve 21. století, takže lze tomu předcházet. Jak?

Možná vás to nenapadlo, ale i v minulosti, kdy neexistovaly obrovské drogerie plné přípravků na to, aby se i z té největší šeredy stala žádoucí krása, si lidé uměli poradit i čistě přírodními prostředky. Takže než se rozběhnete vzteklí z bezesné noci kvůli komárům bzučícím u ucha do drogerie, zvažte tyto přírodní repelenty.

Šanta kočičí

Kočky můžete dostat na vrchol rozkoše a zároveň se zbavit komárů. Vědci potvrzují, že esenciální olej z šanty je desetkrát účinnější než jakýkoliv sprej proti hmyzu. Sice se kolem vás budou stahovat všechny divoké i krotké kočky z okolí, nicméně komár ani jeden.

Citronela

Jestli chcete citronelu aplikovat přímo na kůži, použijte pouze čistý silicový olej, ne citronelovou přísadu do svíček. Oleje určené pro další výrobu nejsou pro pokožku vhodné, proto je lepší buď extrahovat olej doma nebo si zakoupit citronelu vhodnou pro kontakt s kůží. Není to sice tak účinné jako vábidlo na kočky, ale pomůže to.

Česnek

Pokud nesnášíte komáry a stejně tak upíry, asi vám přijde vhod česneková medicína. Buď křoupejte na denní bázi čerstvý česnek nebo ho rozvěste kolem místa, kde nejčastěji sedáváte. A komáři vás obletí obloukem.

Levandule

Levandulový esenciální olej skvěle voní na odpuzení komárů se používá poměrně běžně. Nejlépe uděláte, pokud ho zředíte se sladším olejem, jako je třeba mandlový, meruňkový nebo kokosový. Pokud máte tu možnost dostat se k organickému sójovému oleji, smíchejte levanduli s ním. Účinky levandule se navíc znásobí, protože sójový olej je sám osobě komáry odpuzující.

Lotus

Výzkum publikovaný v asijském časopisu o tropické medicíně prokazuje, že lotus (Nelumbo nucifera) je účinným odpuzujícím prostředkem proti komárům, ale nejenom to. Taky pomáhá zabíjet jejich larvy. Vzhledem k tomu, že lotus roste ve vodě, je skvělé ho pěstovat v přírodním rybníčku, který máte na zahradě.

Černý pepř

Vědci dokázali, že alkoholový extrakt z černého pepře, ale nejspíš i pepřový esenciální olej, komáři přímo nenávidí.

A jak si udělat domácí repelent?

Smíchejte šantový, levandulový, citronelový a pepřový olej, asi 6 kapek z každého, v menším rozprašovací. Pak přilejte ještě 30 ml nějakého přírodního oleje. Stačí použít jednou za 24 hodin, abyste nezískali rezistenci.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X