10 faktů o HIV a AIDS, které by měl každý znát

HIV je jedním z nejobávanějších virů současnosti. Ačkoliv se o něm často mluví, většina lidí má o něm jen minimum informací a dokonce kolem něj vzníká celá řada mýtů a dezinformací. Představíme si 10 hlavních faktů o HIV a AIDS, které byste měli znát.

1. HIV a AIDS nejsou totéž

HIV (z angl. Human Immunodeficiency Virus) je virus a AIDS je stav způsobený tímto virem, jsou úzce propojeny, ale neznamenají jedno a totéž.

2. HIV i AIDS napadají imunitní systém

HIV virus se infiltruje do imunitního systému člověka, vytvoří vlastní kopie. AIDS představuje osobu s vážně ohroženým imunitním systémem.

3. HIV je vysoce nakažlivý, AIDS není

Virus se šíří krví, spermatem, vaginální a anální tekutinou a mateřským mlékem (nikoliv skrz sliny, pot nebo moč). Obvykle se přenáší prostřednictvím pohlavního styku s nakaženou osobou, kontaminovaných stříkaček, jehel a zařízení na tetování a kontaminovaných krevních transfuzí.

4. Mít HIV znamená zvýšené riziko vzniku aktivního tuberkulózního onemocnění

Tyto dva problémy jdou ruku v ruce, přičemž přibližně 1,2 milionu z 10,4 milionu lidí, kteří jsou v současné době infikováni aktivním onemocněním TBC, jsou také HIV pozitivní.

5. HIV a AIDS nemají lék

Na HIV neexistuje lék, ale to neznamená, že být pozitivní na HIV je rozsudek smrti. Existují některé lékařské postupy, které zabraňují šíření viru v těle, což snižuje virovou zátěž v těle. Některé postupy pomáhají zajistit, aby se virus později nevyvinul na AIDS.

6. HIV je snadno detekován

Test na virus funguje detekcí specifických protilátek, které produkuje imunitní systém infikované osoby, když se s ním snaží bojovat. Zatímco test je velmi přesný, nemusí tomu tak být, pokud se člověk okamžitě otestuje poté, co se domnívá, že se nakazil. Je to proto, že může trvat několik týdnů, než začne produkovat detekovatelnou hladinu protilátek.

7. Post-expoziční profylaxe (PEP) může zastavit HIV ihned po infekci

PEP je léčba, kterou nabízí na některých klinikách a může zastavit virus ihned po vniknutí do organismu. Není však záruka, že bude úspěšná.

8. Nejsou to jen dospělí, kteří mají HIV

Podle WHO je celosvětově pozitivní na HIV asi 1,8 milionů dětí. Většina z nich pochází ze subsaharské Afriky. Virem se nakazily během těhotenství, při porodu nebo při kojení.

9. Přenos z matky na dítě klesá

Přibližně 80% HIV-pozitivních matek na celém světě obdrží antivirovou léčbu ART, která sníží možnost přenosu viru z matky na dítě. Matce prodlouží život a přeruší řetězec přenosu nemoci.

10. U většiny lidí s HIV nikdy nepropukne AIDS

To je díky obrovskému pokroku ve zdravotnické vědě. Znamená to, že léčebné postupy dostupné pro HIV jsou neuvěřitelně účinné, neboť drasticky redukují virus v těle a infikované osobě se s velkou pravděpodobností nerozvine další fáze, kterou je AIDS.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X