Nepříjemná migréna – jak na ni?

Migréna je silná až ochromující bolest hlavy, která postihuje častěji ženy než muže. Rozlišujme dva typy migrény:

  • běžný – neboli migréna bez aury (předzvěsti), která je obvykle doprovázena nevolností, zvracením a poruchami zraku
  • migréna s aurou, které přechází varovné příznaky, například světelné záblesky před očima

Jaké jsou „spouštěče“ migrény

Pokud někdo trpí migrénami pravidelně, může to být z různých příčin, ke kterým patří například některé potraviny, hormony, stres nebo počasí. Z potravin se nejčastěji uvádí čokoláda, za ní následují sýry, kofein a citrusové plody. Spouštěčem bývají také alkoholické nápoje, zvláště portské a červené víno. Mohou jím být také různé alergie.

Jak migrénu ovlivňuje strava

K záchvatu může dojít náhlým poklesem hladiny cukru v krvi. Proto by lidé náchylní k migréně měli jíst pravidelně lehce stravitelnou stravu. Pomoci mohou také tučné ryby, jako je losos či makrela, které mají protizánětlivé účinky.

Varovné signály

Migréně často předchází nadměrný hlad nebo žízeň, vyčerpání nebo nevysvětlitelné změny nálady. Předzvěstí bývají také poruchy vidění, kdy člověk vidí například záblesky světla či míhání klikatých světelných obrazců před očima. Tyto pocity mohou trvat několik minut až hodinu a po nich následují silné až ochromující bolesti hlavy, nevolnost a zvracení. Nevolnost může zmírnit zázvor použitý jako koření v jídel nebo v podobě čaje.

Mnoho lidí však při záchvatu migrény žádnými zrakovými poruchami netrpí. Charakteristická pulzující bolest přichází při běžné migréně náhle a bez varování. Záchvaty mohou trvat od několika hodin po několik dnů a po nich následuje kocovina. Záchvat lze zmírnit horkým obkladem na zátylek a studeným na čelo. Nejlepší je lehnout si na záda a protáhnout svaly a klouby.

Migrénu tiší byliny

Vhodná je kopretina řimbaba, která snižuje četnost záchvatů. Nejúčinnější jsou čerstvé listy, ale pomáhají i přípravky v tabletách. Řimbabu lze pěstovat i doma za oknem a denně sníst několik lístků třeba na obloženém chlebu. Úlevu může přinést také obklad na čelo v podobě ručníku namočeného ve studeném odvaru z řimbaby.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X