6 potravin, které preventivně chrání před suchou pokožkou

O pokožku a její zdraví bychom se měli starat nejen zvnějšku. Zdraví pokožky a její vzhled ovlivňuje především životní styl, tedy složení zkonzumované stravy, dostatek pohybu, popřípadě některé neřesti (kouření, alkohol, nadměrné pití kávy). Jaké potraviny dokážou ochránit pokožku před jejím vysycháním a rychlejší tvorbou vrásek?

Suchá pokožka

Suchá pokožka dokáže potrápit v mládí, ale nejčastěji se dostavuje s přicházejícím stářím. Na suchou pokožku má vliv nejen sluneční záření či vítr, ale svou roli hraje i mnoho dalších faktorů, například prostředí, ve kterém žijeme, pohyb či stravovací návyky. Právě složení stravy dokáže významně ovlivnit zdraví pokožky a chránit ji před její suchostí. Díky správnému složení stravy navíc ovlivňujete zdraví pokožky preventivně v podstatě stále. Co tedy do jídelníčku přidat, pokud se chcete chránit před suchou pletí či léčbu suché pleti podpořit?

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou skvělým zdrojem omega- 3 mastných kyselin, vitamínu E a kyseliny linolové. Právě tyto živiny jsou nezbytné pro udržení vaší pokožky zdravé a pružné. Omega-3 jsou důležité i v boji proti lupence. Kyselina linolová navíc bojuje proti suché pokožce a udržuje ji v dobré kondici, navíc snižuje riziko vzniku akné.

Sladké brambory

Sladké brambory jsou nejen chutnou přílohou, ale mají přínos i pro zdraví pokožky. Obsahují totiž množství beta-karotenu, silného antioxidantu, který si organismus mění na vitamín A. Vitamín A pečuje o zdraví pokožky, udržuje ji zdravou a v dobré kondici. Půl šálku sladkých brambor dokáže poskytnout až čtyřikrát vyšší dávku vitamínu A, než na den potřebujeme.

Červené papriky

Červené papriky jsou skvělým zdrojem vitamínu C. Samozřejmě i jiné zdroje, například šípek, černý rybíz, kiwi, citrusové plody apod., jsou také cenným  zdrojem vitamínu C. Červené papriky však v obchodě zpravidla seženete po celý rok v dobré kvalitě. Vitamín C má také vliv na zdraví pokožky. Udržuje ji zdravou a podporuje produkci kolagenu. Červené papriky obsahují také vitamín A.

Avokádo

Důvodem suché a unaveně vypadající pokožky může být i to, že ve vaší stravě chybí zdravé tuky. Skvělým zdrojem zdravých tuků je právě avokádo. Je dobrým zdrojem mononenasycených mastných kyselin.

Okurky

Okurky nejen efektivně hydratují organismus a pokožku, ale obsahují i dávku vitamínu C a dalších antioxidantů. Udržují vaši pokožku hydratovanou a pružnou. Na okurky byste ve své stravě neměli zapomínat.

Ryby

Nezapomeňte ani na konzumaci ryb, ideálně lososa, makrely či sledě. Jedná se o tučné ryby, které jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin a ochraňují pokožku před stárnutím, záněty a tvorbou akné. Právě ryby jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ideální je proto zařazovat ryby do jídelníčku pravidelně a podpořit tím zdraví nejen pokožky, ale i kardiovaskulárního systému.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X