Obkládání prkénka papírem není podle výzkumů dobrý nápad

Většina z nás veřejné toalety využívá pouze v tom nejnutnějším případě. Důvodem je obava z mikroorganismů a bakterií, které se zde vyskytují. Možná se domníváte, že obkládání prkénka toaletním papírem vás ochrání. Bohužel tomu tak není. Ve skutečnosti můžete být vystaveni více bakteriím z toaletního papíru než z prkénka.

Překvapivá zjištění o výskytu bakterií

Toalety pro veřejná místa jsou navrženy tak, aby se na ně nedostaly bakterie. Mezi nejméně škodlivé povrchy patří neporézní prkénka vyráběná z plastu. Studie společnosti BioCote, která vyrábí antimikrobiální materiály s použitím antibakteriálního činidla na bázi stříbra, zjistila, že bakterie se vyskytují na neočekávaných místech veřejných toalet. Její tým našel na prkénku pouze 150 CFU (jednotky vyjadřující počet kolonií mikroorganismů), zatímco na zásobníku toaletního papíru to bylo 220 CFU a v umyvadle neuvěřitelných 50 000 CFU. Bakterie se nemohou množit na holé, neporušené kůži.

Jak je to s toaletním papírem na veřejných toaletách?

Zkuste nyní přemýšlet. Toaletní papír je vyráběn tak, aby absorboval. Pokud dojde ke spláchnutí toalety, stopové množství odpadní látky se dostane do ovzduší. Tato odpadní látka spolu s bakteriemi padá k zemi a může ulpět i na toaletním papíru, který je zavěšený u toalety. Tím, že si sedátko obložíte toaletním papírem, můžete sedět na zárodcích, které na něm ulpěly, a kterým se snažíte vyhýbat.

Od 70. let studoval Dr. Charles Gerba z univerzity v Arizoně, jakým způsobem se šíří zárodky. Jeho studie, publikovaná v časopise The Journal of Applied Microbiology, zjistila, že zásobníky toaletního papíru obsahují 150x více bakterií, než prkénka toalety.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X