Pokud bydlíte poblíž rušné silnice, pravděpodobně budete dříve dementní

Stařecká demence postihuje stále vyšší procento populace a zatím neexistuje způsob, jak se jí zcela vyhnout. Pokud budete dodržovat pravidla zdravého životního stylu, můžete její propuknutí oddálit a zároveň zmírnit její příznaky. Nejnovější studie ukazuje, že jedním z rizikových faktorů pro vznik demence je i život poblíž rušné komunikace.

Přílišná doprava znečišťuje ovzduší

Lidé své domovy vždy stavěli blízko rušných center, velkých měst. Vytvářeli velké komunity s výbornou dopravní dostupností pro převoz důležitého zboží. Nyní se toto rozhodnutí jeví jako zdraví škodlivé.

Rušná silnice a jí ovlivněné ovzduší může vést k vystavení širokému spektru škodlivých toxinů jako jsou oxidy dusíku. Člověk tyto spodiny vdechuje, aniž by o nich věděl, jak jsou pro jeho zdraví škodlivé. Život v blízkosti silného provozu může tak mít vliv na rozvoj řady civilizačních onemocnění včetně stařecké demence.

nevýhody života ve městě
pixabay.com

Frekventované silnice našemu zdraví neprospívají

Kanadští vědci nedávno publikovali rozsáhlou studii zabývající se tímto tématem. Studie zjistila, že u lidí, kteří žili do 50 metrů od rušné silnice, byla o 7% vyšší pravděpodobnost rozvoje demence než u lidí, kteří žijí ve vzdálenosti nejméně 300 metrů.

Výzkum trval dlouhých 12 let a mapovala životy lidí ve věku 20 až 85 let, v jedné z nejlidnatějších (6,8 milionů obyvatel) kanadských provincií – Ontario.

Studie našla důkaz, že částice způsobené znečištěním ovzduší se mohou fyzicky dostat do lidských mozků.

Demence byla spojena s místem, kde lidé žili. Ve srovnání s životem více než 300 metrů od hlavní silnice:

  • ti, kteří žili méně než 50 metrů, měli o 7% zvýšené riziko demence
  • ti, kteří žili v rozmezí 50 až 100 metrů, měli o 4% zvýšené riziko 
  • ti, kteří žili v rozmezí 101 až 200 metrů, měli o 2% zvýšené riziko 

Je zajímavé, že bydlení vzdálené více než 200 metrů nijak nezvyšovalo pravděpodobnost vzniku stařecké demence.

Život v rušném městě
pixabay.com

Jak snížit riziko vzniku demence

Demence je rostoucím problémem, protože více lidí žije déle. Zatím nevíme přesně, jakým způsobem se nemoc vyvíjí a je pravděpodobné, že šance člověka na onemocnění je ovlivněna řada faktorů včetně genetiky, životního stylu apod.

Má velký smysl omezovat se přímému vystavení znečištění. V těchto případech nejlépe unikneme například chůzí po druhé straně chodníku, cvičením v parcích nebo v zadních ulicích, dlouhými procházkami v přírodě, pořízením domácího čističe vzduchu apod.

Jak oddálit nástup demence?

  • přestat kouřit 
  • být fyzicky i psychicky aktivní
  • vyvarovat se většímu množství alkoholických nápojů
  • jíst zdravou a vyváženou stravu
  • hlídat si krevní tlak
jak snížit riziko demence
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X