Co dělat, když vám diagnostikují vysoký tlak

Byla vám vaším lékařem diagnostikována plicní arteriální hypertenze a vy nevíte, co vás čeká a nemine? Jaký je život s vysokým tlakem? Jaká omezení musíte dodržovat při hypertenzi? Pojďme si tuto abnormalitu trochu více představit a ukázat si, jak s ní žít.

Co je to plicní hypertenze

Zvýšený krevní tlak, nebo také hypertenze, spočívá v tom, že tlak krve protékající vašimi cévami je mnohem vyšší než by měl být. Tím je více zatěžováno vaše srdce a v případě neléčené plicní arteriální hypertenze může dojít až k takové poruše pravé srdeční komory, že ztratí svou funkci. Jelikož počáteční příznaky této poruchy jsou poměrně lehce zaměnitelné za jiná onemocnění, v průměru trvá odhalení PAH až tři roky. 

únava a vysoký tlak
pixabay.com

Příznaky plicní arteriální hypertenze

Pokud máte některý z následujících příznaků, nemusí to nutně znamenat, že trpíte právě plicní arteriální hypertenzí. Jak jsme již zmínili, právě jednoduchá záměna za symptomy jiného onemocnění dělají z PAH náročnou poruchu na odhalení. 

Možnými příznaky vysokého tlaku jsou:

 • slabost
 • únava
 • pocit nedostatku dechu
 • závratě
 • namodralé zbarvení rtů a kůže
 • otoky kotníků 
 • bolest na hrudi
 • bušení srdce 

Vysoký krevní tlak patří mezi tzv. civilizační choroby, což znamená že z velké části můžeme jeho výskyt ovlivnit tím, jak žijeme. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl v čele s vyváženým jídelníčkem, pravidelnou pohybovou aktivitou, dostatečným spánkem a vyhýbáním se dlouhodobého stresu. 

Víte, jaké jsou konkrétní příčiny vysokého tlaku a na co byste si měli dát pozor, pokud jste v rizikové skupině? 

jak-merit-tep
pixabay.com

Změna životního stylu s vysokým tlakem

Jakmile vám bude stanovena diagnóza, nejspíš bude potřeba provést několik změn ve vašem životním stylu. Váš praktický lékař i kardiolog vám na cestě ke změně pomůžou. Jaké změny konkrétně můžete očekávat? 

Například změnu jídelníčku, vypuštění některých nezdravých potravin a jejich nahrazení zdravějšími variantami. 

Pokud máte sedavé zaměstnání s nedostatkem pohybu, určitě počítejte s tím, že se trochu více zapotíte. Pro začátek úplně postačí začlenit do svého každodenního života obyčejnou chůzi. Postupně budete moci přidávat aktivity jako například jóga, plavání a nebo tai chi. 

A asi je úplně zbytečné zmiňovat co to znamená pro aktivní kuřáky. 

chůze a vysoký tlak
pixabay.com

Deník pacienta s hypertenzí

Abyste lépe zjistili co vám vyhovuje a co naopak nikoliv, začněte si vést deník, Pokud to není nic pro vás, dělejte si alespoň poznámky do diáře. Základem je pravidelné měření krevního tlaku a sledování možných souvislostí mezi kolísáním hodnot a změnami v režimu dne. Porozumíte tak tomu, jak vaše tělo reaguje na léky, které aktivity vás zatěžují, kdy pociťujete zvýšenou dušnost a co vás například vyčerpává. O své poznatky se pak nezapomeňte podělit se svým lékařem.

Poctivé vedení deníku pacienta by se mělo stát vaší každodenní rutinou. Pokud máte dojem, že do svého rozvrhu něco takového nezvládnete zařadit, naučte se jak si efektivně naplánovat den a stihnout více věcí s menším množstvím stresu.

jak psát deník pacienta
pixabay.com

Rodina by měla o vašem zdraví vědět

Nebojte se o detaily o svém zdraví podělit se svou rodinou a přáteli. Otevřeně s nimi proberte svou nemoc a nebojte se vyhledat jejich pomoc a podporu, když bude potřeba. Mladší členové domácnosti vám také mohou pomáhat s každodenním měřením tlaku stejně jako s vedením záznamů.

Pokud budete otevřeni změnám svého životního stylu a budete dodržovat zásady a doporučení vašich lékařů, s plicní arteriální hypertenzí se naučíte víceméně bezproblémově žít.

Zdroj: activebeat.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
 1. Mám vys. tlak když jdu k doktorce vždy mám okolo 180/190/90 nebo tak nějak. Před 8 lety jsem měla slabou mrtvici.
  Když dostanu Holter naměří mi okolo 130/90.Je mi 67.Ale zajímám se o jogu nepravidelně ji cvičím roky Když jsem ji v důchodu začala cvičit denně po roce a půl jsem zjistila, že nemohu zvednout nic těžkého, hned mám záda na několik týdnů jako by mě praštili lopatou. A je jedno, jestli soubor stále stejných cviků cvičím po dobu 10 sec nebo 30 sec.
  Tak jsem se o to zajímala a někde si čtu, že joga pro vysoký tlak není vhodná, řekl mi to i kardiolog na kontrole, tak jak to vlastně je? Jo nebo ne? A vím, co joga obnáší, pomalý tah bez prudkých pohybů atd, tak by mě ani ta záda neměla zlobit.Ale dlouhodobě to na mě má spíš špatný účinek.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X