Nejčastější příčiny vysokého tlaku aneb proč ho máte zrovna vy

Máte vysoký tlak? Chcete se vyhnout polykání prášků a místo toho se zaměřit na odstranění důvodu nemoci? Zjistěte, jak zabránit vysokému tlaku, čeho se vyvarovat a proč si domů pořídit tlakoměr. 

Odhalte příznaky vysokého tlaku

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je stav, při kterém tlak krve protékající vašimi tepnami ze srdce do zbytku těla je příliš vysoký a tím pádem je více zatěžováno vaše srdce. Správně diagnostikovat vám jej musí lékař, ale první varovné signály můžete rozpoznat i vy sami. 

Mezi nejčastější příznaky vysokého tlaku patří:

  • chronická únava a ospalost během dne
  • bušení srdce i při činnostech s nízkou námahou
  • pocit závratě a malátnosti během dne
  • častá bolest hlavy
  • pocit mravenčení v končetinách

Faktory přispívající ke zvyšování krevního tlaku, jako například stárnutí, neovlivníte, ale ty další ano. 

Každý z nás by měl vědět, jakých hodnot jeho krevní tlak běžně dosahuje a pravidelně by se měl přeměřovat. Spousta lidí na to zapomíná, přitom pouze stačí pořídit si domů tlakoměr a pravidelně se přeměřovat. Pokud se hodnoty vašeho krevního tlaku pohybují pravidelně výš než by podle tabulek měly, navštivte svého lékaře.

Nevíte, jak si správně změřit tlak? Přečtěte si podrobný návod na měření tlaku doma a proč je chybné měření nebezpečné.

Jak si měřit krevní tlak doma
pixabay.com

Sůl a vliv na vysoký tlak

Máte rádi slanější jídla? Dosolujete si pravidelně již hotový pokrm, ať už doma nebo v restauraci? Pravidelný zvýšený příjem soli, hlavně tedy sodíku, který je v soli obsažen, může mít za následek právě zvýšení krevního tlaku. Proto to se solí nepřehánějte. Jídla si nedosolujte a vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem soli, jako jsou hotovky, instantní polévky nebo třeba oblíbené chipsy.

sůl a vysoký tlak
pixabay.com

Hypertenze a věk

Druhou příčinu zvyšování krevního tlaku, na rozdíl od té první, neovlivníte. Jedná se o přirozený proces, kterému se nevyhne nikdo z nás: stárnutí. Není ovšem pravdou, že vyšší věk automaticky znamená vysoký tlak. Snažte se žít zdravě a snížit pravděpodobnost onemocnění hypertenzí z jiných důvodů.

Obezita a špatná životospráva silně zvyšují riziko hypertenze

Máte špatný jídelníček, sedavé zaměstnání a trápí vás nadváha či dokonce obezita.? Tyto tři faktory, které jsou vzájemně propojeny, mohou mít za následek vznik mnoha chronických onemocnění. 

Pokud v poslední době přibíráte na váze, více tím zatěžujete své klouby a také srdce. Zkuste trochu změnit způsob svého života. Zařaďte více pohybu a upravte své stravovací návyky. Nebojte se začít pomalu. Na začátek si můžete zvolit za svůj denní cíl 5000 kroků a k tomu si každý den dopřát jednu porci ovoce a jednu zeleniny.

Můžete také vyzkoušet jednoduchou redukci porcí: naučte se malé triky, jak jíst méně jídla a konečně zhubnout.

jak rychle zhubnout
pixabay.com

Alkohol, cigarety a stres zatěžují srdce

Časté pití alkoholu zatěžuje srdce, časté kouření zase ucpává tepny a je často spojováno s výskytem srdečních chorob. A v neposlední řadě je vysoký krevní tlak způsoben také zvýšeným stresem. Když jste pravidelně vystavováni velkému stresu, můžete si přivodit deprese, onemocnění trávicího ústrojí a také srdeční choroby.

Naučte se zvládat stres jinak: odpočívejte, zkuste změnit způsob, jakým trávíte volný čas. Pokud celý večer koukáte na televizi, můžete místo toho část večera věnovat horké vaně nebo četbě knížky. 

Pokud špatně zvládáte stres, zkuste zvýšit příjem magnezia. Hořčík je ideální konzumovat ve formě potravinových doplňků s přídavkem vitaminu B6 a zařadit jej můžete klidně každý den.

vysoký tlak u mladých lidí
pixabay.com

Zdroj: activebeat.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X