Zdravý životní styl snižuje riziko demence i přes genetické predispozice

Bojíte se demence ve stáří? Chcete snížit pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby i navzdory genetickým predispozicím? Aktuální studie ukazuje, že zdravý životní styl v každém věku má podstatný vliv na riziko rozvoje stařecké demence.

Jídlem a cvičením proti demenci

Nejčastějšími typy demence je Alzheimerova choroba a vaskulární demence. Mezinárodní výzkum sledoval vliv životního stylu na rozvoj demence u pacientů, kteří přímo měli genetické predispozice k jejímu rozvoji. Z výsledků vyplývá, že vyvážený jídelníček, pravidelné cvičení a čas na odpočinek dokáže snížit riziko vzniku stařecké demence i u těchto rizikových skupin.

Na této studii se podílelo hned několik vědeckých týmů z Velké Británie, USA, Austrálie a Německa. Výzkumu se zúčastnilo celkem 196 383 dospělých ve věku nad 60 let, kteří netrpěli žádnou z demencí ani kognitivními problémy v době, kdy průzkum začal. Zároveň však měli na základě genetických testů prokazatelné riziko výskytu demence. Rizikové skupiny byly zjištěny podle odběrů DNA.

Celkový průzkum zabral 8 let a výsledky byly vyhodnoceny s přihlédnutím k věku, socioekonomické skupině, pohlaví a úrovni vzdělání. 

demence a senioři
pixabay.com

Co vlastně znamená zdravý životní styl

Autoři výzkumu definovali čtyři základní negativní faktory ovlivňující výskyt demence, jimiž jsou kouření, konzumace alkoholu, nezdravá strava a nedostatek pohybu.

Ke zdravému životnímu stylu se naopak počítá absence kouření, fyzická aktivita střední zátěže alespoň 150 minut nebo 75 minut vysoké zátěže týdně (eventuálně aktivita střední zátěže 5 krát týdně nebo vitální aktivita jednou týdně). Dále pak zdravá strava zahrnující alespoň 3 porce zeleniny, ovoce a celozrnných potravin denně, 2 porce ryby týdně, méně než jedna porce průmyslově zpracovaného masa týdně a méně než 1,5 porce červeného masa nebo rafinovaných obilovin týdně. V oblasti konzumace alkoholu se denní porce alkoholu nesmí vyšplhat nad 14 g u žen a 28 g u mužů.

cvičení pro seniory
pixabay.com

Genetické dispozice je možné přelstít

Většina účastníků analýzy bylo zařazeno do kategorie se zdravým životním stylem, tj. 68 %, 8 % respondentů provozovalo nezdravý životní styl a 24 % bylo na rozhraní.

A zde máme konečná čísla. Zdravý životní styl může výskyt demencí u jedinců s nízkým i vysokým rizikem snížit až o 32 %. Ve skupině s vysokým rizikem vzniku demence a nezdravým životním stylem onemocnělo demencí za dobu zkoumání 1,8 % respondentů, kdežto ve skupině provozující zdravý životní styl onemocnělo 1,1 %.

U účastníků s nízkým rizikem vzniku demence se onemocnění projevilo u 1,2 % účastníků s nezdravým životním stylem a u 0,8 % účastníků se zdravým životním stylem.

co jíst ve stáří
pixabay.com

Každý výzkum má své nedostatky

Je potřeba upozornit na možné limity studie, které sice nemají vliv na její význam ale mohou mírně zkreslovat výsledky.

Výzkum byl proveden pouze u evropského obyvatelstva, u zkoumání více etnik by tak mohlo dojít k mírné odchylce. Studie se zároveň zúčastnili dobrovolníci, což může být přičteno k určitému socioekonomickému statusu, úrovni zdraví i vzdělání. 

Veškerá data byla navíc získána na počátku výzkumu, nikoliv v následných opakováních, což přináší další pravděpodobnost na změny v životním stylu jednotlivých účastníků. Statistiky pak vycházely pouze z hospitalizovaných pacientů a registru zemřelých. Dalším faktorem, který může konečný výsledek značně ovlivnit, je věk respondentů, který na konci průzkumu dosáhl v průměru 72 let. Je docela možné, že se jisté demence mohou projevit později. 

Pozitivum na závěr však je, že existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že by zdravý životní styl v čele s vyváženou stravou mohl přispět k výskytu tohoto onemocnění, a to i přesto, že nám to třeba bylo dáno do vínku. 

aktivní senioři
pixabay.com

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X