Trpíte nadváhou? Máte pár kilo navíc, ale domníváte se, že s sebou mírně zvýšená váha nenese zdravotní komplikace? Bohužel jste na omylu. Zvýšené riziko infarktu myokardu, cukrovka a další onemocnění s sebou přináší i nadváha. Jaká rizika to jsou a jak jim předejít?
Cukrovka 2. typu u obézních
Nejčastějším onemocněním, které je spojováno s nadváhou a obezitou, je výskyt cukrovky 2. typu. O co se jedná? Cukrovka je chronické onemocnění, které vzniká v důsledku toho, že tělo neumí přetvořit inzulin a využít jej. To má za následek to, že tělo je vůči inzulínu časem imunní. Výskyt cukrovky je nepříjemný také v tom, že se může vyvíjet celé roky, bez toho, že byste si toho všimli. Když tedy dojde k odhalení této nemoci, může být již v pokročilém stádiu.
Pankreatitida alias zánět slinivky
Slinivka břišní (latinsky pankreas) je žláza s vnitřní i vnější sekrecí a je součástí trávicího traktu. Její záněty se rozdělují na dva různé druhy: akutní a chronický.
Podle aktuálních studií akutní zánět slinivky břišní postihuje častěji muže než ženy a jednou z příčin jejího výskytu je nadměrný příjem tučných jídel. Projevuje se intenzivní bolestí v oblasti nadbříška, nevolností, tuhnutím břicha, horečkou a zvracením. Akutní zánět slinivky je život ohrožující stav, který je nutné neprodleně řešit s lékařem.
Naproti tomu chronický zánět slinivky se projevuje bolestí břicha po konzumaci jídla. Čím častěji se tyto bolesti projevují, tím více se slinivka zjizvuje, proto je potřeba tento příznak nepřecházet mávnutím ruky, ale okamžitě řešit s pomocí lékaře. V některých případech může toto onemocnění zničit buňky, které produkují inzulin a glukózu a tím pádem vám přivodit vznik cukrovky druhého typu.
Vysoký krevní tlak
Poměrně častým jevem je, že u lidí s nadváhou se dříve či později vyskytne zvýšený krevní tlak. Jeho vzniku se dá předcházet správným jídelníčkem, pravidelným pohybem, menší spotřebou alkoholu a cigaret a také omezením spotřeby soli.
Přečtěte si více o nejčastějších příčinách vysokého tlaku, které můžete poměrně snadno ovlivnit změnou svého životního stylu.
Infarkt myokardu
Myslíte si, že srdeční zástava hrozí jen morbidně obézním lidem, kteří snídají bůček a večeří škvarky? Bohužel i při běžné nadváze je na vaše srdce a cévy vynakládáno více, než kolik unesou. Při ukládání nadměrného tuku v cévách se mohou cévy ucpávat a snižovat tak svou průchodnost. A právě toto nechtěné ukládání tuků do cév může mít na následek poruchy srdečního rytmu a infarkt myokardu.
Nejlepší prevencí srdečního infarktu je zdravý životní styl s dostatečným množstvím pohybu, vyváženým jídelníčkem ale také časem na odpočinek.
Jste u konce s dechem?
Možná už jste zažili, že se při výšlapu do schodů či prudšího kopce značně zadýcháte. Pokud po dobíhání autobusu či pár dřepech popadáte dech i několik minut, pravděpodobně byste se měli zamyslet. Tyto komplikace opět mohou vyústit až v infarkt.
Vhodnou prevencí je především trénink. Choďte na zdravotní, alespoň třicet minut dlouhé procházky, nebo začněte běhat krátké trasy. Podívejte se na rozdíly mezi chůzí a běháním a vyberte si optimální druh sport právě pro vás.
Artróza
Vaše kila navíc zatěžují vaše klouby a může se u vás vyskytnout i artróza. Ta je způsobena tím, že jsou vaše klouby z nadměrného zatěžování poškozené a může to skončit až neodvratnou výměnou kloubu.
Klouby se opotřebovávají zejména věkem, ale pravidelný pohyb zajistí kvalitní svalový obal kolem nich. Jinými slovy, pokud budete mít trénované tělo, nebudou muset vaše klouby čelit takové námaze při každém pohybu.
Nikdy není pozdě začít s pohybem a přechodem na zdravou, vyváženou stravu. Můžete tím předejít nepříjemným nemocem a prodloužit tak svůj zdravý život.
Zdroj: webmd.com