Kafe si dopřejte bez výčitek aneb zdravotní přínosy kávy

Ranní šálek kávy je pro spoustu lidí po celém světě stejně nedílnou součástí rutiny jako obout si boty nebo vyčistit si zuby. Jde o podmanivou vůni, lahodnou chuť nebo celou řadu benefitů, které s sebou pravidelné pití kávy přináší? 

Příval energie 

Únava, stres, ztráta energie, demotivace – to všechno vás občas souží a většinou přichází ve chvíli, kdy je třeba být na příjmu, bdělý a soustředěný. Není žádným tajemstvím, že kofein umí člověka v krizi podržet. Jeden šálek silné kávy vám dodá energii na několik hodin a už po dvaceti minutách můžete pracovat naplno. Jde o složitou reakci, kdy kofein ošálí mozek. Krátce po vypití můžete pozorovat zbystření mysli, zlepšení paměti, výrazné zkrácení reakční doby, ústup bolestí hlavy, svalové ztuhlosti a malátnosti. 

Boj s váhou

Kofein máte neodmyslitelně spjatý jen s kávou, ale vyjma spousty potravin, kde byste ho nečekali, je nedílnou součástí přípravků na hubnutí. U lidí s nadváhou totiž dokáže zrychlit metabolismus a spalování tuků až o 11 %, u těch s normální postavou je to třikrát tolik. Nejde ale zdaleka jen o úbytek váhy, velkou měrou se podílí i na výkonu během cvičení. Kofein totiž stimuluje nervový systém a zvyšuje produkci adrenalinu (epinefrinu). Dejte si půl hodiny před návštěvou posilovny šálek kávy a vydejte ze sebe maximum. 

Víte, že káva vás dokáže zasytit až na dvě hodiny? Přečtěte si proč.

Stop nemocem 

Není v silách jednotlivce, abyste se bránili proti všem nemocem a chovali se vůči případným komplikacím preventivně. Váš život ovlivňuje stres, genetika, životní styl a celá řada vnějších faktorů. Pravidelný příjem kávy ale výrazně snižuje riziko vzniku některých chorob. Čtyři šálky denně vás ochrání před nemocemi srdce, před cukrovkou, oddálí propuknutí demence a Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, chrání játra a brání postupu rakoviny a nekontrolovatelnému bujení. 

Šálek kávy na posteli s květinami.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Ryzí štěstí 

Deprese není jen “den blbec”. Jde o závažnou poruchu a duševní problém, který vám výrazně snižuje kvalitu života. Nejste schopni sociální interakce, uzavíráte se do sebe, nevidíte dobro, můžete mít sebevražedné sklony, ztrácíte vůli a motivaci. Z hluboké deprese se bez pomoci nedostanete, je třeba nasadit antidepresiva a absolvovat sezení u terapeuta. Celosvětově se počet lidí, kteří vykazují projevy klinické deprese, pohybuje kolem čtyř procent. Jde o poměrně vysoké číslo a způsob života nenasvědčuje zlepšení. 

Samotná káva tyto stavy samozřejmě nevyřeší, ale významně se podílí na zklidnění duše. O to víc, když si z pití kávy uděláte rituál. Je sice riziko, že na ní vznikne závislost, ale je to lepší varianta než depresivní stavy. 

Víte, že antidepresiva nejsou jediná metoda léčby depresivních stavů? Přečtěte si o alternativní léčbě deprese bez použití léků.

Zdravá tečka 

Zřejmě si to ani neuvědomujete, ale káva obsahuje značné množství živin a antioxidantů, které z dlouhodobého hlediska zlepšují lidské zdraví. Stačí dva šálky denně, abyste dostali do těla potřebné množství prospěšných látek. Hektický způsob života nedává moc prostoru pro zdravé stravování a jídlo, které přijímají lidé v USA nebo na západě Evropy, je plné rafinovaných cukrů. Denní jídelníček stojí na bagetách, toastech, uzeninách, sýrech, sladkostech a polotovarech. To tělu pochopitelně neprospívá. Káva se tak paradoxně stává jedním z nejzdravějších článků. Její pravidelný příjem vám vyrovná hladiny cukru a zklidní krevní tlak, dodá dostatek energie a živin. Mezi ty nejdůležitější patří mangan, hořčík, draslík a niacin (vitamín B3), kyselina pantothenová a riboflavin (vitamin B2). 

Žena při práci na počítači.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Zdroj: healthline.com 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X