Jak spálit 100 kalorií bez cvičení a za jak dlouho vyběháte pytlík chipsů

Pokud se snažíte hlídat si příjem a výdej energie, měli byste mít přibližnou představu o tom, kolik kalorií odpovídá té či oné aktivitě. Nemusíte denně sedět nad výživovými tabulkami, pro rámcový přehled postačí malé srovnání. 

Kolik je 100 kalorií

Pokud nestíháte pravidelně cvičit nebo sportujete, ale chcete své snažení podpořit ještě trochu více, vyzkoušejte jednoduché aktivity, díky kterým nenásilně zvýšíte svůj energetický výdej.

Co se týče jídla, 100 kalorií obsahuje například:

  • 1 celé jablko
  • třetina banánu
  • 1 kousek vánočního cukroví
  • 1 sousto koblihy
  • malý kopeček zmrzliny
  • 0,5 světlého piva
  • 1 lžíce křupavého müsli s čokoládou
  • 5 ks bramborových chipsů
  • 2 sousta pizzy
Tabulky kalorií
pixabay.com

Není to mnoho, že? Až si budete chtít příště dopřát plnou misku brambůrků u televize nebo sladkou tečku po obědě, spočítejte si, kolik námahy stojí za spálením přijaté energie. Mimo cvičení je možné zapojit také běžné činnosti, které vám s hubnutím pomohou:

Ukliďte si stůl (nebo kuchyňskou linku)

Nestíháte pořádně pohyb ani úklid? Spojte příjemné s užitečným a vrhněte se třeba na úklid vašeho pracovního stolu. Roztřiďte všechny papíry, porovnejte psací potřeby, ostrouhejte tužky, vyneste odpadkový koš a stůl i veškerou techniku utřete od prachu. 

V kuchyni ukliďte umyté nádobí, naplňte myčku, umyjte pracovní desku včetně varné desky a vyhoďte všechny zbytky jídla, které čekají už několik dní na spásu. Než to všechno uděláte, hodina je pryč a právě 60 minut úklidu stolu= 100 vydaných kalorií.

Úklid pracovního stolu
pixabay.com

Půl hodiny protahování

Pokud chcete zvýšit efektivitu svého cvičení o další kalorie spálené prakticky bez námahy, nezapomeňte na začátek i konec tréninku zařadit pořádný strečink. Protažení svalů celého těla je důležité pro jejich prohřátí a následnou regeneraci, ale dvakrát 15 minut protahování vám navíc pomůže spálit dalších 100 kalorií.

Místo sezení stůjte

Každých 10 minut ve stoje spálíte zhruba 10 kalorií. Nemusíte stát na nohou celý den, ale vytipujte si aktivity, které lze provádět stejně dobře ve stoje jako v sedě – odpovídání na zprávy na mobilu, telefonování, pití kávy nebo skládání prádla budete mít navíc rychleji hotové.

Místo sezení stůjte
pixabay.com

Zatancujte si doma

Nestíháte hodinu posilování podle videa ale cítíte, že byste potřebovali trochu pohybu? Pokud se vám nechce ven, zapněte taneční hudbu a začněte tancovat přímo doma! 100 kalorií spálíte za méně než 30 minut, tak směle do toho a klidně přiberte i partnera nebo děti!

Proběhněte se kolem bloku

Běh patří mezi nejzdravější sporty a pokud vás jen trochu baví, vydejte se alespoň občas na lehké proběhnutí. Nemusíte hned uběhnout maraton, na udržení kondice a okysličení mozku stačí pouhých 10 minut. To je také doba, za kterou spálíte 100 kalorií, takže neváváhejte a oběhněte blok třeba těsně před spaním. A pokud přepočítáme běh na brambůrky, abyste spálili jeden pytlík chipsů o 120g, museli byste běhat asi 4 hodiny!

Běh a hubnutí
pixabay.com

Nebaví vás běhat? Na hubnutí je stejně efektivní i obyčejná svižná chůze, zjistěte proč.

Vyběhněte schody

Slyšeli jste už někdy, že místo výtahu je lepší chodit po schodech? Nejspíš už hodněkrát, ale konečně se dozvíte proč: deset minut chůze do schodů= 100 spálených kalorií. Pokud si chcete dopřát krátké a intenzivní kardio, nastavte si časomíru na 10 minut a prostě choďte po schodech nahoru a dolů. V paneláku, na rozhledně, kdekoliv.

Zdroj: verywellfit.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X