Pomoc, máme vši! Jak se jich zbavit přírodní cestou?

Pokud máte doma dítko školou povinné, je praděpodobné, že kdykoli ho vidíte drbat se ve vlasech, mírně zpozorníte. Hlavou vám totiž automaticky proběhne myšlenka, zda nemá náhodou vši. Tento parazit se nejčastěji vyskytuje právě v dětských kolektivech.

Vši a možné způsoby boje s nimi

Co tedy v případě, že v hlavičce vašich dítek objevíte malé lezoucí broučky či jejich vajíčka dělat? Boj s nimi nebývá vždy snadný. Dospělá veš naklade průměrně 6 – 10 vajíček denně, hnidy mají velikost špendlíkové hlavičky, jsou bělavé nebo žluté. Dospělá veš pak bývá světle hnědá nebo šedá. Zbavit se vší je možné pomocí speciálních prostředků, které zakoupíte v každé lékárně. Ty ale obsahují velké množství chemikálií. Proto mnoho lidí dává přednost šetrnějším přírodním metodám.

Vyčesávání

Prvním krokem je vždy důkladné vyčesávání vlasů speciálním hřebenem, který je k vyčesávání vší určen, tzv. všiváček. Jedná se o hřeben, který má extrémně husté „zuby“, které vyčešou jak živé vši, tak i hnidy. Vlasy nejprve umyjte a poté je všiváčkem důkladně pomalu pročesávejte od kořínků až ke konečkům. Existují názory, že pokud budete vyčesávání opakovat každý den po dobu dvou týdnů, vší se lze zbavit úplně. Vhodnější je ale vyčesávání kombinovat s přírodními pomocníky, především esenciálními oleji.

Tea tree olej

Tento olej má mnohá využití, jedním z nich je i hubení vší. Obsahuje totiž složky, které mají insekticidní účinky, které v boji s vešmi i hnidami pomáhají. Smíchejte 3 až 5 kapek oleje na každých 30 ml šamponu a při mytí nechte na vlasech několik minut působit. Jinou možností je smíchání tří polévkových lžic olivového oleje s čajovou lžičkou tea tree oleje a směs aplikovat na vlasy po dobu 30 – 40 minut. Pro lepší účinnost je dobré vlasy zabalit do igelitového sáčku a stáhnout gumičkou. Po uplynutí uvedené doby je potřeba vlasy umýt a pročesat.

Lahvičky s různými typy esenciálních olejů jako prostředek proti vším.
zdroj:pixabay.com

Neemový olej

Má podobné účinky jako tea tree olej. Studie Univerzity v Káhiře ukazuje, že i tento esenciální olej obsahuje sloučeniny, které narušují životní cyklus vší. Přidejte 10 kapek neemového oleje do běžného šamponu a nechte 20 minut působit. Upozorňujeme však, že tento olej příliš dobře nevoní.

Levandulový olej

Levandulový olej je dalším účinným a bezpečným esenciálním olejem používaným v boji s tímto nepříjemným parazitem, bohužel ale nezabíjí hnidy. Dvě kapky levandulového oleje rozpusťte v 10 ml vody a aplikujte jednou týdně po dobu tří týdnů jako vlasovou vodu. Pozitivem je, že krásně voní.

Ocet

Pomoci může i obyčejný ocet. Narozdíl od levandulového oleje si dokáže poradit s hnidami, neboť rozkládá lepkavou látku, která je drží na vlasu. Bohužel ale nezabíjí dospělé vši. Smíchejte 50 ml octa s 50 ml vody a použijte jako oplach. 

Na co dalšího nezapomenout?

V případě výskytu vší u jednoho člena rodiny se doporučuje ošetřit i vlasy ostatních členů domácnosti a věnovat pozornost i dalším věcem, na kterých by vši mohly přežívat. Vyprat na co nejvyšší teplotu ložní povlečení, ručníky a další oblečení. Sterilizovat ozdoby do vlasů a hřebeny, případně hřebeny a kartáče namočit alespoň na 10 minut do horké vody. Nezapomeňte ani na plyšáky a další hračky. Pokud některou z věcí nemůžete vyprat nebo namočit v horké vodě, dejte ji na několik dní do mrazáku.

Vši nejsou zdaleka jediným problémem, který může vaše vlasy postihnout. Co vašim vlasům teď na podzim prospěje?

Zdroj: goodhousekeeping.com, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X