Co má v našem těle na starosti glukosamin?

Glukosamin je sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v našem těle, ale je také oblíbeným doplňkem stravy. Nejčastěji se používá k léčbě příznaků onemocnění kostí a kloubů, ale také se zaměřuje na několik dalších zánětlivých onemocnění. Slouží jako stavební základ pro různé funkční molekuly v našem těle, ale primárně se užívá pro tvorbu a udržení chrupavky v kloubech. Také jej nalezneme v některých zvířecích tkáních. Doplňkové formy glukosaminu jsou často vyráběny z těchto přírodních zdrojů. Glukosamin se často používá k léčbě a prevenci kloubních poruch, jako je osteoartritida. Může být užíván orálně nebo aplikován lokálně pomocí krémů.

Může pomoci snížit zánět

Glukosamin je často používán doplňkově k léčbě příznaků různých zánětlivých stavů. Ačkoli jsou glukosaminové mechanismy stále špatně pochopitelné, zdá se, že tato látka pomáhá snižovat zánět. Celá řada výzkumů, týkajících se glukosaminu, zahrnuje současně doplnění o chondroitin, což je sloučenina podobná glukosaminu, která se taktéž podílí na tvorbě a udržení zdravé chrupavky v našem těle. Jedna ze studií zjistila snížení počtu zánětlivých markerů o 36% u lidí, kteří užívali chondroitin. Mnoho lidí, kteří užívají chondroitin, spolu s ním také užívají glukosamin. Není tedy jasné, zda je to následek užívání chondroitinu nebo kombinace obou sloučenin. Je zapotřebí více výzkumu o úloze samotného glukosaminu v redukci zánětlivých markerů ve vašem těle.

Podporuje zdravé klouby

Glukosamin existuje v našem těle přirozeně. Jednou z jeho hlavních rolí je podpora zdravého vývoje tkání mezi klouby. Kloubní chrupavka je typ hladké bílé tkáně, která pokrývá konce našich kostí v místech, kde se setkají a vytvářejí kloub. Tento druh tkáně spolu s kloubní tekutinou umožňuje bezbolestný pohyb kostí a zároveň minimalizuje tření.

Jedna malá studie u 41 cyklistů zjistila, že doplnění stravy až o 3 gramy glukosaminu denně snížilo degradaci kolagenu v kolenou o 27%, oproti 8% ve skupině s placebem.

Často se používá k léčbě poruch kostí a kloubů

Glukosaminové doplňky se často užívají k léčbě různých stavů kostí a kloubů. Sloučenina byla studována speciálně pro možnosti léčby příznaků a progrese onemocnění spojených s osteoartritidou, revmatoidní artritidou a osteoporózou

Jiné použití glukosaminu

  • Roztroušená skleróza (MS) – Některé zdroje tvrdí, že glukosamin může být účinnou léčbou roztroušené sklerózy (MS). Důležité výzkumy však chybí.
  • Glaukom – Obecně se předpokládá, že glukosamin může být použit pro léčbu glaukomu a to díky tomu, že pomáhá snižovat zánět v těle. Také má antioxidační účinky na sítnici. Naopak jedna malá studie ukázala, že nadměrný příjem glukosaminu může poškodit osoby s glaukomem. Celkově nejsou aktuální údaje jednoznačné. Ačkoli se vyskytují široká tvrzení o pozitivních účincích glukosaminu na mnoho onemocnění, dostupný výzkum podporuje pouze jeho použití v úzkém rozsahu podmínek.
  • Osteoartróza – V současné době nejsilnější důkaz podporuje použití glukosamin sulfátu pro dlouhodobou léčbu symptomů osteoartrózy. To znamená, že nemusí fungovat pro všechny. Podle dostupných údajů je méně pravděpodobné, že bude účinná léčba jiných chorob nebo zánětlivých stavů. Pokud uvažujete o užívání glukosaminu, nezapomeňte si pořídit kvalitní doplňky, které jsou certifikované. Kvalita ovlivňuje účinnost.

Dávkování

Doporučená denní dávka je 1 500 mg denně po dobu alespoň dvou měsíců.

Glukosaminové doplňky jsou k dispozici ve dvou formách:

  • Glukosamin sulfát
  • Hydrochlorid glukosaminu

Příležitostně se glukosamin sulfát prodává také v kombinaci s chondroitin sulfátem. Většina vědeckých údajů ukazuje největší účinnost glukosamin sulfátu nebo glukosamin sulfátu v kombinaci s chondroitinem.

Možná rizika a vedlejší účinky

Glukosaminové doplňky jsou pro většinu lidí pravděpodobně bezpečné. Některá rizika však existují. Mezi možné nežádoucí účinky patří:

  • nevolnost a zvracení
  • průjem
  • pálení žáhy
  • bolest břicha

Glukosmain by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Glukosamin může zhoršit kontrolu cukru v krvi u lidí s diabetem, i když toto riziko je relativně nízké. Pokud máte cukrovku nebo užíváte léky na diabetes, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete glukosamin užívat.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X