Nechte si místo léků na úzkost předepsat dotýkání

Každého souží celá řada problémů a fyzického nebo psychického nepohodlí. Se spoustou z nich si ale můžete poradit svépomocí a podpory lékaře nebo tablet a doplňků stravy netřeba. Dotyk je podceňovaný, ale patří k nejúčinnějším klíčům, jak komplikacím předejít nebo je výrazně zmírnit.

Tablety versus pohlazení

Zapomeňte na erotogenní zóny, ty nemají s psychickou úlevou co dělat. Sex sice uvolňuje hormony, které působí na mozek i duši blahodárně, ale pro trvalejší účinek jsou vhodnější doteky na zádech nebo krku. To preferují obě pohlaví. Ženy pak nepohrdnou pohlazením po stehnech, muži vískáním ve vlasech nebo šimráním na zátylku. Jedná se o přikládání rukou tam, kde dochází k silnému napětí. Vyvíjejte jemný tlak, ale nepromačkávejte. Používejte jen celou plochu dlaně, ne prsty ani hranu rukou. Po čase ucítíte, jak se svalová hmota uvolňuje a počáteční tenze ustupuje. Spousta lidí se neumí dostatečně uvolnit a v práci i doma zůstává v křeči, která brání hlubokému odpočinku i kvalitnímu spánku. Tím se problémy zhoršují a postupně se mohou přidat i pocity ztuhlosti, omezená hybnost, bolesti hlavy, mžitky nebo problémy s trávením. Balíček tolika komplikací vás přivede do ordinace praktického lékaře, o terapii dotýkáním totiž uvažuje málokdo.

Zdroj obrázku: Pixabay

Cesta k depresi

Odborníci mají pro stav, kdy tělo podvědomě volá po jemném dotyku, speciální název – skin hunger. Jde o pouhý kontakt s kůží. Nedostatek interakce vede k rozvoji psychických poruch a úzkostí. Výjimkou nejsou ani senioři, ženy a muži v aktivním věku, adolescenti nebo malé děti. Všichni bez rozdílu potřebují blízkost druhé osoby. Ryzí a bez vedlejších záměrů. Dnešní doba nahrává bezkontaktnímu způsobu života, potřeba dotyku je minimální a často se nahrazuje technologiemi. Měli bychom se vrátit zpátky ke kořenům a nechat se inspirovat učením, kdy hrála prim jednoduchost a co nejkratší cesta k cíli. Teplo dlaně předávané skrz vrstvu pokožky proniká do těla vší silou a velice rychle se rozšiřuje. Pojí se s ním příjemné pocity, které napomáhají krevnímu oběhu, působí na správné fungování mozku, uvolňují svaly a předchází návalům, husí kůži nebo pocení. To vše souvisí s psychickou pohodou. A obyčejný dotyk ji umí vykouzlit během pár minut.

Pomoc pro všechny

Těch, kteří upřednostní obyčejné dotyky před vidinou sexu, je pramálo. Zdravotní benefity jsou ale mnohem vyšší a mimo zlepšení psychického stavu se můžete z dlouhodobého hlediska těšit z nižší hladiny krevního tlaku, schopnosti empatie a mnohem větší rozvahy při stresových situacích. Dotýkejte se jeden druhého. V dospělosti se tak snadno poperete s nástrahami všedních dní, děti budou klidnější a vyrovnanější, senioři získají jistotu, že i na sklonku života mají oporu.

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X