Přibližně deset centimetrů dlouhý pruh tkáně, který spojuje lýtkový sval s patní kostí, to je zjednodušeně řečeno Achillova šlacha. Zatímco všichni víme, že za svůj originální název vděčí slavnému hrdinovy ze starořeckých mýtů, už méně bohužel víme, jak důležitou funkci v našem organismu plní. Achillova šlacha je nejsilnější šlachou v těle, používáme ji ke skákání, chůzi, běhu i stání na nohou. Nadměrné používání nebo poškození této oblasti může vést k nepříjemnému zánětu Achillovy šlachy.
Příznaky zánětu
Hlavním příznakem zánětu Achillovy šlachy je bolest a otok zadní části paty, především při chůzi nebo běhu. Můžete mít také stažené lýtkové svaly a omezený rozsah pohybu při ohýbání nohy. Mezi další běžné příznaky zánětu patří také bolest v patě nebo za lýtkem při dotyku, ztuhlost a bolestivost po probuzení, teplo v oblasti kolem paty či potíže při stání na špičkách.
Příčiny zánětu a rizikové faktory
Zánět Achillovy šlachy je často způsoben nadměrným zatěžováním při cvičení nebo postupným opotřebením s přibývajícím věkem. Může být ale způsoben také artritidou, zejména u starších osob. Mezi další možné příčiny zánětu Achillovy šlachy patří též:
- cvičení bez předchozího zahřátí
- namáhání lýtkových svalů při opakovaných pohybech
- provozování sportů, jako je tenis, které vyžadují rychlé zastavení a změnu směru pohybu
- běhání příliš intenzivně nebo příliš často do kopce
- náhlé zvýšení fyzické aktivity, aniž by se tělo mohlo přizpůsobit
- nošení starých nebo špatně padnoucích bot
- každodenní nebo dlouhodobé nošení vysokých podpatků
Zánět Achillovy šlachy může postihnout každého. Vyšší riziko však může hrozit, pokud zkoušíte nový sport, začnete cvičit častěji nebo intenzivněji, cvičíte na nerovném povrchu, při cvičení nosíte nevhodnou obuv, máte na patě kostní ostruhy, máte napjaté nebo slabé lýtkové svaly, trpíte cukrovkou nebo máte vyšší tělesnou hmotnost.
Léčba
Pro léčbu zánětu Achillovy šlachy je k dispozici mnoho způsobů, od domácích prostředků, jako je odpočinek a protizánětlivé léky, až po invazivnější léčbu, jako jsou steroidní injekce, injekce plazmy bohaté na destičky a operace. K dalším běžným způsobům léčby zánětu Achillovy šlachy patří:
- snížení fyzické aktivity
- přechod na cvičení s nízkou zátěží, jako je plavání
- velmi jemné protahování a později posilování lýtkových svalů
- ledování oblasti po cvičení nebo při bolesti
- zvednutí nohy, aby se snížil otok
- nošení ortézy na chůzi, aby se zabránilo pohybu paty, nebo obuvi se zvýšenou patou, aby se snížilo napětí Achillovy šlachy
- fyzioterapie
- užívání protizánětlivých léků, jako je aspirin nebo ibuprofen pro zmírnění bolesti
Metoda RICE
Metoda odpočinku, ledu, komprese a zdvižení, z anglických slov rest, ice, compression, elevation, může být podle odborníků účinná při léčbě zánětu Achillovy šlachy hned po zranění. Funguje takto:
- Odpočinek – po dobu 1 až 2 dnů na šlachu netlačte ani ji nezatěžujte, dokud nebudete moci chodit bez bolesti. Šlacha se obvykle hojí rychleji, pokud na ni během této doby není vyvíjena žádná zátěž.
- Ledování – led vložte do sáčku, sáček zabalte do látky a přiložte na kůži. Držte sáček na místě přibližně 20 minut, poté ho odstraňte, aby se šlacha opět zahřála.
- Komprese – obvažte šlachu obvazem, abyste ji stlačili, to pomáhá zabránit dalšímu otoku. Dbejte na to, abyste šlachu nezavázali příliš těsně, mohlo by to omezit průtok krve.
- Vyvýšení – zvedněte nohu nad úroveň hrudníku. Když je noha výše než srdce, krev se lépe vrací do srdce, což udržuje otok na nižší úrovni.
Komplikace zánětu
Nejčastější komplikací zánětu Achillovy šlachy je bolest, která může trvat i 2 až 3 měsíce, než zcela odezní. Můžete mít také problémy s chůzí a může dojít k deformaci šlachy nebo patní kosti. Lidé se zánětem Achillovy šlachy také čelí riziku jejího přetržení. K tomu dochází, když se trhliny ve vláknech šlachy zhorší a způsobí úplné nebo částečné přerušení Achillovy šlachy.
Prevence zánětu Achillovy šlachy
Pokud chcete snížit riziko zánětu Achillovy šlachy, je vhodné dodržovat alespoň některá z těchto doporučení.
- Na začátku dne si protáhněte lýtkové svaly, abyste zlepšili svou pohyblivost a snížili náchylnost Achillovy šlachy ke zranění.
- Před cvičením nebo sportem si zahřejte svaly. Achillovu šlachu protáhnete tak, že se postavíte s rovnýma nohama, předkloníte se, přičemž paty držíte na zemi.
- Kombinujte cvičení s vysokou a nízkou zátěží, například basketbal s plaváním, abyste snížili neustálou zátěž šlachy.
- Noste obuv s vhodným odpružením a podporou klenby.
- Cvičte na rovném povrchu.
Problémy se šlachami stojí často také za nepříjemnou bolestí ramene.
Zdroj: orthoinfo.aaos.org, ouh.nhs.uk, ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org