Zahrada podle feng shui: vytvořte si oázu klidu a pohody

Vlastní zahrada má neocenitelnou cenu po celý rok. Zatímco v létě zde můžeme pěstovat nejrůznější druhy ovoce, zeleniny i bylinek, v chladnějších měsících nám může posloužit jako prostor pro fyzický i duševní odpočinek. Vytvořte si pomocí 5 jednoduchých triků harmonickou zahradu v duchu učení feng šuej.

Vsaďte na oblé linie

Zahrada podle feng shui by měla co nejvíce připomínat přirozené přírodní prostředí. Všimli jste si někdy, že ve volné krajině je pouze minimum pravoúhlých prvků, zatímco na zahrádkách se snažíme o pečlivě zarovnané záhonky, řádky zeleniny i řady ovocných stromů? 

Dejte energii možnost volně proudit po vaší zahradě tím, že vytvoříte prostor bez ostrých hran a rohů. Skalku s okrasnými květinami vytvořte ve tvaru oválu, ovocné stromky zasaďte volně do trávníku. Zeleninu zasazenou v řádcích, jako je mrkev nebo brambory, střídejte s volně rostoucími plodinami, jako například dýněmi, ovocnými keři nebo popínavými fazolemi.

Nebojte se kombinovat jedlé rostliny s těmi okrasnými, vytvoříte přirozené prostředí pro užitečný hmyz.

Návod jak uspořádat zahradu podle feng šuej
pixabay.com

Vytvořte energetickou mapu zahrady

Učení feng-šuej vnímá každý kout vaší zahrady jinak a tomu by mělo odpovídat i její využití. Východní strana symbolizuje zdraví a rodinu, proto si zde vybudujte společné posezení. Jihovýchodní část znamená peníze a hojnost a proto se sem tradičně umisťují vodní prvky, které symbolizují přísun těchto elementů. Severní strana zahrady je věnována kariéře a životní cestě a je vhodné jí dopřát ochranu prostřednictvím sochy nebo jiného předmětu z kovového materiálu. Hřiště pro děti umístěte na západní stranu zahrady, která je věnována kreativitě a dětem.

Zahradní posezení umístěte v duchu feng shui
pixabay.com

Zapojte vodní prvek

Voda je v přírodě neodmyslitelný prvek a neměli byste se omezovat pouze na pořízení bazénu s chemicky ošetřenou vodou. Každá rostlina, strom a zvíře na vaší zahradě potřebuje vodu a proto zkuste vybudovat malé jezírko, potůček, fontánku nebo alespoň pítko pro užitečné ptactvo a hmyz. 

Oblíbeným řešením se v posledních letech stal tzv. biotop – zahradní jezírko, které slouží jako zásobárna vody pro drobná zvířata a zároveň koupaliště pro obyvatele domu. Voda je filtrována vodními rostlinami a náklady na jeho pořízení jsou přijatelné.

Vodní prvek je nedílnou součástí harmonické zahrady
pixabay.com

Vyzdobte zahradu jejími vlastními produkty

Pohled na pěkně upravenou zahrádku vždy potěší. Nemusíte vymýšlet speciální dekorace ani nakupovat drahé ozdoby, vystačíte si s tím, co vám zahrada sama dává. Zasaďte květiny jak na záhony, tak do okrasných truhlíků a květináčů podél chodníčku. Vytvořte bránu z popínavých fazolí nebo vinné révy. Na podzim vystavte trvanlivé plody– okrasné dýně, patizony nebo opadané šišky z jehličnanů.

Podzimní dekorace v zahradě vytvoříte z plodin
pixabay.com

Vnímejte své osobní pocity

Jak poznáte, že vaše zahrada splňuje kritéria feng-shui? Projděte ji a zastavte se v každé její části. Posaďte se na trávu, vnímejte šumění větru i bublání fontány. Je vám příjemně? Jsou vaše pocity při pobytu v zahradě pozitivní? 

Nejlepší hodnocení vaší zahrady je to, jak se v ní sami cítíte. Vytvořte si zelený prostor tak, aby vám vyhovoval a mohli jste v něm dělat všechno co chcete, ať už je to experimentování s pěstováním zeleniny nebo četba oblíbených knih ve stínu stromů.

Vnímejte vlastní pocity ze zahrady
pixabay.com

Zdroj: thespruce.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X